logo Silvarium tisk

Lýkožrout smrkový nebo-li kůrovec stromům škodí a to výrazně. Co tedy dělat s takto napadeným dřevem? Použít ho pouze k topení v krbu nebo kamnech a nebo lze takové dřevo využít stejně jako zdravé?

Pár slov o kůrovci

Díky minulé poměrně teplé zimě se v naší české kotlině opět rozmnožil lýkožrout smrkový, jinak zvaný kůrovec. Tento hmyz je postrachem všech lesních porostů, kde při silném zamoření dokáže napáchat obrovské škody a zničit tak velké plochy lesa. Ačkoliv je kůrovec trochu gurmán a vybírá si především smrky starší 60 let, poškozené nebo oslabené, nepohrdne posléze ani mladými stromy a dokonce ani listnáči. Problém je, že při příznivé teplotě a vyšší nadmořské výšce je kůrovec schopen 3x do roka vyvést potomstvo. Tím samozřejmě kůrovcová populace nabývá na síle, a pokud nedojde k včasnému odhalení jejich kolonií, je zkáza lesa nevyhnutelná.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě