Zatímco se ekologové přou o to, jak nejúčinněji zabránit odlesňování, američtí vědci přicházejí s jednoduchým řešením: zaplaťte farmářům v chudých zemích za to, že nebudou kácet stromy na svých pozemcích. S odkazem na nově zveřejněnou studii v časopisu Science o tom informovala agentura Reuters.
Rychlost odlesňování ve 121 ugandských vesnicích, kde majitelé pozemků dostali 28 dolarů (627 Kč) za každý hektar půdy, na kterém nepokáceli stromy, se během dvou let snížila o více než polovinu. Podle studie výsledek programu tak výrazně překonal náklady.
V rámci boje proti globálnímu oteplování by podle vědců měla podobná opatření být uplatněna i v jiných zemích, kde jsou velké pralesy- například v Brazílii, Kongu či Peru.
„Když pomyslíte na škody způsobené globálním oteplováním, tak zaplatit lidem, aby nekáceli stromy je efektivní a cenově výhodné řešení,“ uvedla ekonomka Seema Jayachandranová, která se na studii podílela. „Je to jednoduchý nápad a přínosy jsou větší než náklady,“ dodala.
Vědci doufají, že část z několika miliard dolarů, které na základě pařížské dohody o klimatu z roku 2015 bohaté státy přislíbily chudým zemím na boj proti změně klimatu, by mohla být použita podobně jako v Ugandě.
ngl šeb
Komentáře
Přírodovědci vědí, jak lesy ošetřit a kdy zakročit proti škůdcům, aby zůstávaly zelené a plodíci.
Veterinář, divadelní historik, geolog a novináři - umí tak akorát křičet nesmysly a lhát...proto nám lesy usychají...
K tomu hloupost a zbabělost většiny našich politiků - a o bezlesí se vůbec nemusíme obávat...
Jeden z našich ,,předních ekologů" se dokonce nechal slyšet ,,otázkou" , zda ..."potřebujeme vůbec na Šumavě lesy?" !!!!!!!!!!!!!!!!!
Nabízí se rovnou také tato otázka: Potřebujeme, aby na universitách učila takováto nicnetušící, pomatená individua ekologii???
A k tomu zpětná vazba: Jak můžeme udržet zelené lesy, když ekologii učí někdo, kdo význam zachování velkých lesních porostů v krajině absolutně nechápe ???