logo Silvarium tisk

Jablonec nad Nisou pokračuje v obnově lesoparku v části Kokonín, do konce října tam plánuje vykácet kolem 50 stromů, obnova čeká také památník obětem 1. světové války. S kácením stromů začali dělníci ve středu a hotové by mělo být do konce října. Lidé by teď proto neměli do lesoparku vstupovat, hrozí vážné nebezpečí úrazu, řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Jana Fričová.

Kokonínský lesopark vznikl mezi lety 1895 a 1900 přeměnou někdejšího obecního lesa. Po roce 1908 bylo v parku zřízené i jezírko s fontánou zásobované pramenitou vodou. "V roce 2005 byla v parku provedena probírka poškozených a suchých dřevin, které nahradily perspektivní stromy jako jedlovec kanadský a dub. V roce 2020 bylo nutné odtěžit smrky napadené kůrovcem a o rok později tu dobrovolníci společně s magistrátem vysadili 500 sazenic jedle bělokoré a 500 sazenic buku lesního," doplnila Fričová.

Náklady na kompletní revitalizaci lesoparku se odhadují na 25 milionů korun, skutečnou cenu ale ukáže až veřejná soutěž. Teď by do konce října měla specializovaná firma pokácet 54 stromů. „Nejprve je nutné odstranit nálety, které se spolu s větvemi poražených stromů seštěpkují,“ doplnila Radka Poprová z oddělení přípravy a realizace investic města. Kácení podle ní vychází jak z výsledků dendrologického průzkumu, který potvrdil rozsáhlá poškození dřevin, tak z potřeb obnovy a zlepšení lesoparku.

O nové podobě kokonínského lesoparku se mluví už deset let, s myšlenkou jeho obnovy přišel v roce 2014 Spolek Kokonín, dnes MyKokonín. V roce 2016 uspořádal magistrát setkání s veřejností a odborníky, aby ze společné diskuze vzešla podoba, jež by vyhovovala hlavně místním. Podle návrhu vznikne v parku nová síť cest, která bude částečně respektovat původní kostru lesoparku. Revitalizaci podstoupí jezírko a další přibude. Úprava čeká prameny, v plánu je i nový altán. „Cílem je zachovat a obnovit kompozici lesoparku pro budoucí generace,“ dodala Poprová.

Obnovy za 2,8 milionu korun se podle Fričové dočká také památník vybudovaný na památku místních Čechů i Němců padlých v 1. světové válce. Z kamenného monumentu poskládaného ze žulových desek do výšky bezmála pěti metrů dnes na severozápadním okraji lesoparku zbylo jen smutné torzo. Kamenné desky se jmény padlých zmizely. V minulosti nechalo město podobně obnovit památníky v Lukášově nebo Tyršových sadech, pamětní desky ve tvaru již neexistujících památníků včetně jmen obětí jsou také na kostelech v jabloneckých čtvrtích Rýnovice a Mšeno.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě