Indonéský prezident Joko Widodo dnes podepsal moratorium na rozvoj nových plantáží pro produkci palmového oleje a nařídil přezkum současných plantáží. Moratorium má trvat tři roky, uvedla agentura AP. Producenti palmového oleje jsou obviňováni z ničení životního prostředí a vykořisťování zaměstnanců.
Podle jednoho z vládních úředníků bylo toto rozhodnutí nutné, protože mnoho plánovaných plantáží se má nacházet uprostřed přírodních lesů a je také potřeba vyjasnit zákonná práva vesničanů a drobných zemědělců.
Palmový olej se vyrábí hlavně v Malajsii a Indonésii. Používá se po celém světě do množství produktů, od kosmetiky po potraviny. Je také velkým zdrojem vývozních příjmů pro obě země, i když většina zisků putuje několika konglomerátům.
Podle prezidentského příkazu musí všechny centrální a provinční vlády přehodnotit udělená povolení ke vzniku nových plantáží na pěstování palem pro palmový olej. Mají také odložit zřizování nových plantáží, aby se omezily konflikty.
Odvětví palmového oleje je cílem celosvětové kampaně ochránců přírody a lidských práv, kteří tlačí na spotřební firmy, aby přestaly nakupovat od producentů zapojených do odlesňování a zneužívání lidí. Kácení deštných pralesů kvůli plantážím palmy olejné a dřevin na produkci celulózy způsobilo také pokles populace kriticky ohrožených orangutanů, kteří se nacházejí pouze v Indonésii a Malajsii.
V rámci boje proti producentům palmového oleje Evropská unie zvažuje zákaz použití palmového oleje v biopalivech. Vlivný Mezinárodní svaz na ochranu přírody (IUCN) však na počátku roku uvedl, že zákaz není řešením, protože jiné rostlinné oleje vyžadují až devětkrát více půdy. Podle IUCN je nutná společná akce, díky které by se palmový olej stal zodpovědným a udržitelným odvětvím.
Indonésie uvalila moratorium na nové plantáže palmového oleje (ČTK)
Monitoring médií
- pondělí 23. únor 2026
- MŽP připravuje legislativní úpravy pro ochranu přírody a ovzduší (ČTK)
- Pavel dnes jmenuje kandidáta Motoristů Červeného ministrem životního prostředí (ČTK)
- Nejbližší priority Červeného v čele MŽP budou NZÚ a akcelerační zóny (ČTK)
- Červený je ve vysoké politice nováčkem, poslancem je od loňských voleb (ČTK)
- Až Motoristé uvidí lesy Šumavy, postoj změní, míní ředitel národního parku (seznamzpravy.cz)
- K. Vary chtějí letos dokončit přípravu ekocentra u hájenky v Tuhniccích (ČTK)
- Na Jedlové hoře začala obnova lesa, vydejte se jinudy (lesycr.cz)
- V krajině chybějí staré stromy. Ptáci nemají kde hnízdit (novinky.cz)
- pátek 20. únor 2026
- Staronový šéf Lesů ČR Josef Vojáček musí změnit kurz: Prioritou musí být zdravé lesy, nikoliv maximalizace zisku těžařských firem (TZ Hnutí DUHA)
- Pavel jmenuje v pondělí Červeného ministrem, řešili mj. jeho možný střet zájmů (ČTK)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 3 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 4 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 4 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 5 dnyHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 5 dnyNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů? -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemJo, Slovinsko... :-) ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemChmmm, výsledky bídné... https://jzdrev.cz/aktualita/vyhodnoceni-drazebni-sezony-2026 ...













