logo Silvarium tisk

České Budějovice 27. března (ČTK) - I přes šíření nákazy koronavirem v Jihočeském kraji pokračuje řada projektů ve volné přírodě. Odborníci se tak nadále věnují například na Šumavě pozorování rysa ostrovida, budují databázi přeshraničních rostlin, v Novohradských horách zase vytváří podmínky pro život brouka páchníka. Vyplývá to z informací ČTK.

Jihočeský kraj pokračuje u Nových Hradů v prořezávkách stromů kvůli projektu s názvem Czk-Sk South-life. Jeho součástí je i záchrana ohroženého brouka páchníka hnědého. "Pracujeme zde zhruba dva týdny a prořezáváme staré duby. Snažíme se, aby se zde páchník minimálně udržel, nebo rozšířil svou populaci," řekl Antonín Bartoš z Krajského školního hospodářství Jihočeského kraje. Dodal, že současná situace způsobená koronavirem projekt nijak neomezuje. "Pracujeme v přírodě, máme roušky a jsme od sebe dostatečně daleko. Takže se nás to prakticky netýká," uvedl.

Některé projekty mají nyní pouze jiný režim. "Hromadné terénní práce jsou organizovány tak, aby se pracovníci nepotkávali vůbec, nebo maximálně ve dvou lidech. Byly zastaveny veškeré schůzky více lidí a veškerá komunikace probíhá pomocí telefonů nebo internetu," řekl mluvčí šumavského národního parku Jan Dvořák. Dodal, že pokračují projekty se zaměřením na výskyt hub na česko-bavorském pomezí, telemetrické sledování jelení zvěře, nebo revitalizace rašelinišť.

Dvořák uvedl, že park musel zastavit veškeré akce pro veřejnost. Kromě vědeckých pracovníků zůstávají v terénů i lesníci, kteří zpracovávají polomy nebo odkorňují poškozené stromy.

Pandemie koronaviru však zasáhla řadu projektů mezinárodního rozměru. "V rámci Čech je ještě možné cestovat. Ale mnohem závažnější je to v zahraničí, kam teď nemůžeme nikoho poslat. Například to ovlivňuje náš hlavní výzkum na Papui Nové Guineji," uvedl tropický ekolog Vojtěch Novotný z českobudějovického biologického centra.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě