Rostoucí zájem o robotické zahradní sekačky přinese tuzemské výrobě švédské skupiny Husqvarna ve Vrbně pod Pradědem podstatné rozšíření. Zahradní technika se na severu Moravy vyrábí už dlouho. Posílení robotického výrobního programu si ovšem vyžádá novou tovární halu za 50 milionů korun a zřejmě i nábor nových zaměstnanců.
„Díky kvalifikovaným pracovníkům, poloze ve středu Evropy nedaleko hlavních trhů a zkušenostem s elektronikou a vstřikováním plastů je náš závod ve Vrbně pro rozšíření výrobní kapacity ideální,“ říká Sascha Menges, prezident divize Gardena (zaměřující se na zahradní techniku) z holdingu Husqvarna.
Dnes ve Vrbně pod Pradědem pracuje 500 lidí. V Česku má Husqvarna ještě výrobní závod v Bruntále se 150 zaměstnanci. V továrnách se specializují na výrobu strojírenských forem, plastů a některých dalších komponentů pro celou skupinu. Loni oba závody utržily 1,7 miliardy korun se ziskem 57 milionů korun.
Silnými trhy pro robotické sekačky jsou Německo, Rakousko, Švédsko či Francie. Zájem ovšem roste i v tuzemsku. „Robotické sekačky tu jsou v nabídce přes dvacet let. Dříve jsme jich prodávali desítky ročně, v současné době se pohybujeme v řádech tisíců kusů,“ říká ředitelka Husqvarna Group pro Česko a Slovensko Eva Kováčiková. Do obchodní části skupiny přišla Kováčiková v roce 2007, když švédská Husqvarna spolkla německého výrobce zahradní techniky Gardena. Do společného podniku dnes patří ještě divize spotřebitelských značek, jako je například McCulloch, a divize stavební techniky. V Česku loni prodejní obrat za všechny značky dosáhl 889 milionů korun, meziročně byl o pět procent vyšší. Výhledovým cílem je překročení miliardových tržeb. Loni firma vydělala 46 milionů korun.
Kromě investic do robotizace sekaček se přednedávnem firma na globální úrovni spojila s německým výrobcem lithiových baterií BMZ. Společně chtějí investovat do vývoje nových akumulátorů, které mohou sloužit právě v robotických sekačkách, ale i pilách, křovinořezech a dalších strojích.