logo Silvarium tisk

Jak vnímá nová ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) rizika unijního plánu Zelený úděl? Má představu jak nahradit uhlí, ze kterého se v České republice stále vyrábí více než 40 procent elektřiny a většina tepla? Dozvíte se to v rozhovoru, který Anna Hubáčková poskytla serveru iUHLI.cz.

V rozhovoru pro Český rozhlas jste řekla, že Green Deal znamená „...chovat se v krajině tak, aby se nám její teplota nezvýšila o více než jeden a půl stupně." Jenže pokud za oteplování planety může oxid uhličitý, záleží vývoj globální teploty především na Číně a pak ostatních státech G20. Čili Česko se může chovat ke krajině jakkoli lépe, nijak vývoj teploty neovlivní. Není na místě spíš otevřeně mluvit o potřebné adaptaci Česka na vyšší teplotu?

Prožíváme opravdu globální problém – oteplování. Týká se nás všech, velkých i malých států. A každý, byť jen nepatrný příspěvek, je velmi cenný. Stále platí: jednej lokálně, mysli globálně. A to znamená, že i Česko může a musí přispět. Samozřejmě je nutné naší krajinu připravit na vyšší teplotu, adaptace je nutná a Green Deal o ní také hovoří a my s tím v našich dotačních programech pracujeme.

Celý rozhovor najdete zde

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2021-12-30 16:44
Zajímavé je, že země, které obnovitelné zdroje využívají větším dílem, mají starosti přesně opačné.
Kdo tedy je víc zelený ?

"Bohatší vrstvy společnosti vždy dávají přednost čistším a pohodlnějším palivům na vaření před dřevem. Chudí vědí, že existuje hierarchie paliv na vaření a změny od palivového dřeva přes dřevěné uhlí k petroleji na elektřinu nebo plyn považují za kroky ke zlepšení kvality svého života. (FAO, 1983b)"

https://www.fao.org/3/R6560E/r6560e03.htm

celé je to velmi výživné čtení, které by si ti naši zelení měli načíst.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě