logo Silvarium tisk
Název: Hrozba pokut nezabrala
Zdroj: Plzeňský deník
Datum: 29.01.2007
Podtitulek: Přes zákaz o víkendu vyrazili běžkaři i do poničených lesů
Autor: jk, šma, naš, koz, sk
Rubrika: Titulní strana

Západní Čechy - Zákaz nezákaz, o víkendu se lidé do lesů jen hrnuli. Ani možné pokuty neodradily běžkaře, aby se prodírali krkolomným terénem, který má na svědomí nedávný orkán Kyrill. Zákaz platí do 5. února.
Velký nápor lyžařů zaznamenaly především lyžařská centra Krušných hor a Šumavy. "Zákaz porušují vesměs běžkaři. Pokuty jsme zatím neudělovali, pouze jsme je upozorňovali a oni poslechli," řekl vedoucí odboru terénní služby Národního parku Šumava Libor Hošek. Jiné zkušenosti mají ale pracovníci Horské služby. "My nemůžeme udělovat pokuty, můžeme lidi jen upozornit. Přesto nás běžkaři nerespektovali a se slovy, že když konečně napadl sníh, tak si chtějí užít, pokračovali v lese dál. Je to ale velmi nebezpečné. Běžkařské trasy nejsou průjezdné a oni musí přelézat vyvrácené stromy," řekl Michal Janďura z Horské služby Šumava a doplnil, že zachraňování lidí v lese by za současného stavu mohlo trvat i hodiny, protože technika je v takových podmínkách nepoužitelná.
Spíše na prevenci se soustřeďují na Božím Daru. "Pokud bychom přistihli někoho v lese, vykážeme ho z něj. Jenomže na to, abychom hlídali jenom les, nemáme čas," konstatoval Martin Šlechta, velitel božídarské městské policie.
Také na Chebsku, Ašsku ani Mariánskolázeňsku se zatím nechystají speciální hlídky, které by dohlížely na dodržování zákazu vstupu do lesa. "Kontroly policisté provádějí v rámci běžných pochůzek," uvedla chebská policejní mluvčí Stanislava Hojdová. "Zatím jsme takový příkaz neobdrželi," řekl velitel městské policie v Aši Richard Kosík.
"My se snažíme řešit vše po lidské stránce. Pokuty jsou až tím nejzazším opatřením. Pokud se ale naše snaha mine účinkem, samozřejmě že k represi přistoupíme," informoval nás Václav Lidický, správce Lesní správy Přimda. "Zatím nemáme hlášeno, že by v tomto ohledu byly nějaké problémy," uvedla mluvčí západočeských policistů Helena Malotinská.
Záchranáři o víkendu nemuseli ošetřovat žádná vážná zranění.

Od našich zpravodajů, (jk, šma, naš, koz, sk)

Foto - Jaroslava Roubalová a Petr Kunc patřili k těm policistům, kteří během víkendu prováděli namátkové kontroly dodržování zákazu vstupu do lesů. Na Domažlicku u České Kubice zastavili ale pouze auta, v nichž přijeli zpracovat kalamitu dřevaři.
Foto Václav Tauer

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě