Nejen smrky deptá v Městských lesích Hradec Králové obávaný kůrovec. Zakousl se už i do borovic. Lesníci teď čekají, jestli hmyz, který napadá stromy a nechává je usychat, vyvede v příznivém počasí další, třetí generaci vajíček mezi dvěma obvyklými ročními rojeními. Pokud ano, bude hůř, než čekali.
Tisíce kubíků pokáceného dřeva v hradeckých městských lesích září do dálky ostře růžovou barvou. „Je to způsob, jak zabránit kůrovci šířit se do okolí z napadených stromů," vysvětluje nadlesní Městských lesů Hradec Králové Tomáš Jankovský.
„Barva obsahuje jed, který hmyz v okamžiku, kdy vyleze zpod kůry, zahubí." Jedovatá růžová je podle Tomáše Jankovského levnější způsob, jak kůrovci zabránit v šíření.
„Olupování kůry, které se někde používá, je finančně náročné, růžová odvede stejnou práci za méně peněz, a rychleji."
Jed v barvě podle něj nemůže uškodit nikomu kromě kůrovce, pokud používá zdravý rozum. „Pokud tu barvu nikdo nebude olizovat – člověk ani pes, nehrozí újmou na zdraví," dodává.
Na hromadách pokácených nemocných stromů se už druhý rok kromě smrků objevují i borovice. „Může za to sucho posledních let," pokračuje Tomáš Jankovský. „I borovice mají v tomto klimatu mnohem mělčí kořenový systém, snáze usychají a jsou snadným terčem pro kůrovce." Právě jeho životní cykly jsou v těchto dnech předmětem velkého očekávání a obav lesníků. Kůrovec se totiž obvykle rojí, tedy klade vajíčka nové generace, dvakrát ročně. Teplo ovšem může rozmnožování nahrát a způsobit, že kůrovec uprostřed července založí základ další generace ještě jednou, nad plán. „To by byla pohroma," bojí se Tomáš Jankovský.