Petr Válek se již 13 let snaží být dobrým lesním hospodářem v okolí Máchova jezera.
Lesníci a lesy dnes potřebují překonat období, kdy jejich aktivity sráží nízká cena dřeva. A kdy potřebují pomoc od státu, než se vzpamatují.
Vypořádávají se s polomy, přemnoženou zvěří, která ničí jejich lesy, ale i celostátní pohromou v podobě zejména lýkožrouta smrkového, známého brouka kůrovce. Tohle vše zažívá a řeší i jednatel společnosti Městské lesy Doksy Petr Válek.
* Jaká je rozloha vašich lesů? Kde všude se rozprostírají?
Spravujeme jenom obecní majetky po okolí. Město Doksy vlastní zhruba tisíc hektarů. Navíc o správu lesů nás také požádaly například obce Okna, Tachov nebo Skalka u Doks.
* Které druhy stromů jsou u vás nejčastější?
Okolo Doks převažují převážně borové porosty, které na tyto písčité půdy přirozeně patří. Smrk se nachází především v oblastech roklí u Starých Splavů. Jako je rokle Selská, Prostřední, Dlouhá a nebo Holý vrch. Smrk máme i v oblasti Žďáru v Podbezdězí. Zastoupení smrku činí v Městských lesích Doksy „jen" 20 %, borovice pak 60 %. Ostatní jsou listnaté dřeviny a jiné jehličnaté dřeviny.
* V souvislosti se smrkem je na místě otázka, jak se vás dotýká kůrovcová kalamita?
Poměrně zásadně, i když smrku zase tolik nemáme. Vytěžíme všechno jen „v kůrovci", je to 6500 kubíků za rok. Objem dřeva vytěženého vloni na městském majetku je tak tvořen z 99 % těžbou stromů napadených kůrovcem. Tam, kde mají velké zastoupení smrku, tak jsou na tom hůř.
Celý článek najdete v Týdeníku Českolipsku.