logo Silvarium tisk

Nejhorší krkonošský požár byl před čtyřmi lety na Labské louce. Nejčastější příčinou ohňů je podle ochranáře Václava Jansy lidská bezohlednost.

Způsob hospodaření v národních parcích za katastrofický rozsah požáru v Českém Švýcarsku nemůže, míní náměstek ředitele Správy Krkonošského národního parku Václav Jansa. Kritika veřejnosti podle něj není na místě. Hlavním viníkem lesních požárů bývají lidé, kteří nedodržují zákaz kouření a rozdělávání ohně. „Zákaz je platný, vymahatelný, ale běžně nerespektovaný,“ upozorňuje Jansa, který má na starosti péči o vzácnou krkonošskou přírodu. I ta se musela několikrát vyrovnat s lesními požáry.

* Jak se vám dívalo na záběry z Českého Švýcarska?

Samozřejmě špatně. Na něco takto rozsáhlého tady zvyklí nejsme. Pohled je to někdy až hořký, protože největším původcem požárů je vždy neukázněný člověk a nerespektování pravidel, obzvláště když jsou všude výstrahy kvůli suchu. Pokud se pravidla zákazu rozdělávání ohňů či kouření v lese nedodržují, může to vést až k takovým požárům.

Celý rozhovor najdete v týdeníku 5plus2

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě