Diskusi vyvolává v posledních dnech finanční příspěvek Fondu pro nestátní neziskové organizace, který v srpnu roku 2014 přidělil Hnutí Duha více než 1,6 milionu korun na projekt s názvem Posílení demokratického rozhodování o Národním parku Šumava. Jeho využití je však pochybné.
Hnutí Duha v tomto projektu považovalo za důležité, aby posílilo účast veřejnosti na rozhodování o ochraně přírody v Národním parku Šumava. Aktivity měly zahrnout advokační a mediální práci, například mobilizaci veřejnosti. Projekt měl zvýšit povědomí natolik, aby nedocházelo k potlačení názorů veřejnosti, a to jak odborné, tak laické.
Spor vyvolával senátní návrh zákona o národním parku z roku 2014, kdy měla první chráněná zóna tvořit 27 procent parku. Kácení mělo být zakázáno na 22 procentech celého parku, na dalším území se mohlo „dočasně zasahovat", pro případ třeba kůrovcové kalamity. Odpůrcům také vadila možnost výstavby kontroverzních developerských projektů. Podle senátora Jana Zahradníka však mělo jít pouze o stavby, které by byly v souladu s ochranou přírody. Po schválení senátory ale zákon nedostal zelenou v poslanecké sněmovně.
Výrazně tomu napomohl projekt Hnutí Duha, které na něj dostalo finanční příspěvek Fondu pro nestátní neziskové organizace. „Projekt Hnutí Duha se jmenoval Posílení demokratického rozhodování o NP Šumava a jeho výsledkem bylo několik skandálních novinových článků a několik polopravdivých a překroucených informací o zákonu od Hnutí Duha. Ve výsledku nám administrátoři norských fondů sdělují, že zastupitelstva šumavských obcí, zákonem zřízená Rada NP Šumava, krajská zastupitelstva a senát nejsou až tak demokratické instituce, ale Hnutí Duha ano. To považuji za skandální," zmiňuje senátor Tomáš Jirsa.
Právě zmíněná mediální kampaň měla za cíl přesvědčit poslance o zamítnutí návrhu. A povedlo se. Poslanci po dlouhých jednáních na výzvu senátorů nepřistoupili a návrh nepřijali. Přestože ho připravilo ministerstvo životního prostředí a schválily šumavské obce, Rada NP Šumava, Zastupitelstvo Jihočeského kraje i Zastupitelstvo Plzeňského kraje a nakonec také Senát Parlamentu České republiky poměrem hlasů 50 ku 2.
Otázkou však zůstává, zda vynaložená částka odpovídá úsilí, které Hnutí Duha vyprodukovalo a jestli je vůbec nutné, aby hnutí získalo takový finanční příspěvek fondu na posílení demokratického názoru veřejnosti. Podle údajů byly za peníze vytvořeny pouze dvě tiskové zprávy (jedna o stánku na podpis petice proti návrhu zákona), dvě publikace o NP Šumava (jedna patnáctistránková, druhá dvacetistránková) a informační list pro poslance. Jediným zásadním výsledkem tak bylo pouze dosažení zamítnutí zákona, který by dával větší volnost pro zásah na Šumavě v případě kalamitních stavů.
„Je-li tomu tak, jak popisujete, jsme svědky dosud nevídaného lobbistického ovlivňování Parlamentu České republiky prostřednictvím evropských dotací. Evropská unie čelí po brexitu tlaku dalších států, volajících po „méně Bruselu", ale zdá se, že si to bruselští byrokraté nechtějí uvědomit a sypou peníze nejen do pochybných projektů, ale navíc do organizací, prostřednictvím nichž zasahují do právních norem jednotlivých států. Vše se děje pod šlechetnými názvy, za nimiž se ale skrývá nepřípustné ovlivňování a možná i korupce," reagoval na dotaz Budějcké Drbny hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola.
O přesné rozklíčování projektu jsme požádali i Hnutí Duha, které ale v dostatečně dlouhém časovém horizontu na dotazy redakce nereagovalo. Možná ví, proč...
Pepa Šulista
Komentáře