Jetřichovice (Děčínsko) 1. června (ČTK) - Hasiči zlikvidovali rozsáhlý požár lesa v Jetřichovicích na Děčínsku. U ohně od nedělního odpoledne zasahovalo 60 hasičů, nasazeny byly dva vrtulníky. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan. V Národním parku České Švýcarsko uhynula kvůli požáru sokolí mláďata. Návštěvníci musejí počítat s omezeným vstupem na některá místa, řekl ČTK mluvčí parku Tomáš Salov.
"Hasičské jednotky se ráno vrátily po noční pauze na místo. Kontrolovaly místo požáru a požár zlikvidovali dnes odpoledne," řekl ČTK Marvan. Na místě zůstávalo několik jednotek kvůli riziku šíření ohně přes kořeny stromů.
Zalesněný svah nad skálou u Dolského mlýna začal hořet v neděli před 17:00, oheň zasáhl plochu o rozloze 50 krát 100 metrů. Na místě zasahovalo sedm jednotek hasičů a dva vrtulníky. Hasiči dostali oheň pod kontrolu asi po pěti hodinách. Podle Salova shořelo zhruba tři čtvrtě hektaru. "Drobná ohniska byla likvidována i s nasazením lezecké techniky, kdy hasiči slaňovali a dohašovali zbytky ohně ve skalních štěrbinách," uvedl.
Požár vznikl pravděpodobně lidským přičiněním. "Patrně od nedopalků cigaret, které hasiči našli na místě, odkud se oheň šířil," uvedl mluvčí parku.
Policie šetří případ jako přestupek. "Zatím to vypadá, že požár nebyl způsoben úmyslně, ale spíše vznikl nedbalostí při manipulaci s otevřeným ohněm," řekla ČTK mluvčí děčínské policie Petra Trypesová. "Předběžná škoda byla stanovena na 40.000 korun," doplnila.
Negativní dopad měl požár na poblíž hnízdící sokoly stěhovavé. "Při víkendové kontrole hnízda byla zaznamenána ještě tři mláďata, v pondělí ráno již dvě chyběla. Dvě vyplašená mláďata totiž kvůli ruchu z hnízda vypadla. Jedno mrtvé mládě později pracovníci parku pod hnízdem našli," popsal Salov. Hnízdo budou pracovníci parku v následujících dnech sledovat, aby zjistili schopnost dospělých sokolů postarat se o zbylé mládě.
Požár mírně omezí návštěvníky národního parku, pro které do odvolání nebude přístupný úsek žlutě značené turistické stezky mezi Dolským mlýnem a Královským smrkem. Na tuto stezku dopadly ze skalnatého svahu dva menší skalní bloky o hmotnosti zhruba 100 kilogramů. Odborníci musejí teď posoudit, zda nehrozí zřícení dalších kamenů. Dolský mlýn zůstává návštěvníkům přístupný po modře značené turistické trase.
Hasiči zlikvidovali požár na Děčínsku, uhynula sokolí mláďata (ČTK)
Monitoring médií
- pátek 26. červen 2026
- Ve Středočeském kraji se poblíž porostů nesmí rozdělávat oheň, kvůli horku a suchu hrozí požáry (irozhlas.cz)
- Plzeňský kraj vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek (klatovy.cz)
- Opatření proti požárům v Českém Švýcarsku (ČT 1)
- V NP Podyjí je kvůli suchu zvýšené riziko požárů, v terénu je více strážců (ČTK)
- Správa KRNAP varuje před rizikem požárů v současném horkém počasí (ČTK)
- V Hodonínské Dúbravě zalévají les (ČT 1)
- Lesopark s tůní, nové aleje i hruškový sad. Po tornádu leckde oživili přírodu (impuls.cz)
- ČZU se odvolala proti výsledku hodnocení vysokých škol a žádá srozumitelné vysvětlení postupu (czu.cz)
- MENDELU podala odvolání proti výsledku hodnocení v segmentu vysokých škol a žádá opakované projednání (mendelu.cz)
- „Palivové dřevo v létě nikdo neřeší.“ Radek popsal, jak nakupuje dřevo za polovinu (drevostavitel.cz)













