logo Silvarium tisk

Hasiči v noci na dnešek likvidovali požár v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku. Požár zasáhl přibližně hektarovou plochu. ČTK to dnes řekl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák. Příčinou požáru byl podle vyšetřovatelů lidský faktor. Národní přírodní rezervace Mionší chrání rozsáhlý prales jehličnatých i listnatých stromů v Beskydech. Rozloha rezervace je bezmála 170 hektarů, čímž se Mionší řadí mezi největší pralesy v České republice.

Podle Tomáše Myslikovjana ze Správy CHKO Beskydy je prales přísně chráněný a už okolo 130 let je do něj veřejnosti vstup zakázán. Zákaz ale turisté často porušují a CHKO nemá dostatek profesionálních strážců, kteří by prostor hlídali. Myslí si, že za požárem může být neopatrnost některého z turistů, kteří do pralesa vešli i přes zákaz.

„V přírodě nevznikne požár jen tak od sebe. Musel by třeba uhodit blesk. Žádná bouřka ale nebyla," řekl. V místě požáru byl ještě před časem sníh, takže tam bylo podle něj i dost vlhko na to, aby začalo hořet. Jeho kolega Jiří Lehký ČTK řekl, že bližší informace k příčině ještě správci CHKO nemají. „Dnes jsou na místě vyšetřovatelé hasičů. Sami si požářiště prohlédneme v pátek," řekl.

Mluvčí hasičů odpoledne uvedl, že za příčinu vzniku požáru vyšetřovatelé označili lidský faktor. „Vyloučili jsme blesk i jakoukoli technickou závadu," napsal Kozák na síti X.

Hasiči se o požáru dozvěděli od turisty, který si kouře v pralese všiml při výstupu na nedalekou horu Kozubová. Telefonicky jim ho oznámil okolo 18:30. Na místo vyjely čtyři jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů z Třince, Dolní Lomné, Jablunkova a Mostů u Jablunkova.

„Hasiči se dlouhou dobu snažili dostat na místo požáru, využili pomoc policistů i správců rezervace. Hořící stromy a několik dalších ohnisek našli až v nejvyšším ochranném pásmu pralesa. Do těžkého terénu se nedokázali dostat s žádnou technikou, pro hašení tedy využívali zádové vaky naplněné vodou," uvedl mluvčí.

Několik hořících stromů museli po dohodě se správci rezervace pokácet. Požár zasáhl plochu o velikosti přibližně jednoho hektaru. Přibližně do 03:00 nosili hasiči v zádových vacích na požářiště vodu a prostor prolévali. „Hasiči z Dolní Lomné zůstali na místě zásahu na dohled až do ranních hodin, krátce před sedmou předali prostor správci národní přírodní rezervace," doplnil Kozák.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě