logo Silvarium tisk

Okolnosti šíření požáru v Českém Švýcarsku v současnosti zkoumá expertní skupina Ministerstva životního prostředí. Její šéf, Jakub Hruška, stojí za správou národního parku. Zdokonalit by se podle něj měla hlavně strategie hasičů.

Po vypuknutí požáru se na Správu Národního parku České Švýcarsko snesla kritika, a to zejména kvůli neodklízení suchého kůrovcového dřeva v takzvaných bezzásahových zónách. Podle Hrušky ale vedení parku jednalo správně, na vině je hlavně vysychání české krajiny kvůli celosvětovému oteplování klimatu. Je proto potřeba počítat s tím, že požáry v budoucnu budou stále častější.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal Hruška dosavadní závěry expertní analýzy i to, jak budoucím lesním požárům čelit.

Co přesně má na požáru v Českém Švýcarsku vaše expertní skupina objasnit?
Pro ministerstvo se snažíme dát do kupy průběh požáru a roli managementu ochrany přírody. Souvisí s tím i mediální zkratka, která se objevila hned během požáru, a to že vznikl a rozšířil se právě v tom území národního parku, kde byla bezzásahová zóna. Že tam stálo suché dříví, a je tak přece jasné, proč to všechno chytlo a hořelo, zatímco normálně by se nic takového nestalo.

Ale tak to s velkou pravděpodobností není. Požáry vznikají běžně i ve zcela zelených hospodářských lesích. I v nich hoří tak, že je hasiči nemohou uhasit. Právě proto vznikla tato expertní skupina, aby to uvedla na nějakou vědecky relevantní míru. Ne, že viníka známe rovnou.

Celý rozhovor najdete zde

Komentáře  

+14 # Starý 2022-10-19 06:57
Osobně jsem zvědavý na nové politické strategie při hašení požárů ??
Simuluji tento novodobý postup na požár v Praze, kdy chytne panelový dům...jaký by byl postup po vzoru Českého Švýcarska:
1 - chytne panelový byt
2- z hlediska ochrany domovní svobody a nedotknutelnosti obydlí necháme 3 dny vyhořet
3- už hoří několik obytných domů - rozhodujeme se o zásahu
4- hoří celá čtvrť Prahy - začínáme hasit
5- no a půlka města je v prachu
6- nikdo za to nemůže, neplánovaně se zvedl vítr a zmařil plán vyhoření
7- hasiči na to nemají techniku
A tak vzniká malé ohňové perpetum mobile !!!
Přpravme se na velké požáry !!!
Politici nám to vysvětlí.

První bych takto nechal vyhořet Strakovu akademii, pro názorný příklad, trochu reality by "někomu", kdo rozhoduje a hodnotí nemělo uškodit.
Však pro přírodu je to přínos......
+17 # Rensa 2022-10-17 15:26
Čili předpokládám, že někde v důvodové zprávě k zákonu o vyhlášení Národního parku České Švýcarsko v části, kde se hodnotí dopady na životní prostředí a ekonomické dopady, bylo uvedeno, že se do budoucna počítá s velkoplošnými požáry, které nebude možné hasit běžnými prostředky a postupy, a proto je potřeba dovybavit hasiče odpovídající technikou (např. vrtulníky), což bude stát tolik a tolik milionů (desítek, stovek, miliard) korun.
Pokud ne, potom se s velkoplošnými požáry nepočítalo a byli jsme (společnost) ze strany ochrany přírody podvedeni (jako již tolikrát).

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě