logo Silvarium tisk

V novém návrhu Strategické agendy Evropské unie, který se dostal na veřejnost a o kterém bude jednat příští týden Summit EU v Bruselu, chybí podle ekologického hnutí Greenpeace ochrana klimatu. V dnešní tiskové zprávě zaslané ČTK proto organizace varuje před tím, že návrh agendy zanechá obyvatele Evropy zranitelné vůči bezpečnostním dopadům klimatické a přírodní krize. Dokument se podle ní v současné době soustředí na zvýšení investic do zbrojního a vojenského průmyslu EU. Nevládní organizace proto zaslaly české vládě výzvu, aby se na evropských jednáních zaměřila na ochranu klimatu.

„Chápeme nutnost posilovat bezpečnost Evropy, ale to se nesmí omezit jen na zbraně. Potřebujeme posílit také energetickou bezpečnost, spravedlivou transformaci a připravit ekosystémy na klimatickou změnu tak, aby jsme z Evropy spravili bezpečné místo i pro budoucí generace," uvedla v tiskové zprávě vedoucí klimatické kampaně Greenpeace ČR Miriam Macurová.

Nevládní organizace společně s Greenpeace proto poslaly výzvu členům vlády, aby ochranu klimatu a životního prostředí zařadili mezi priority ČR na nadcházejících evropských jednáních. „Klimatická změna se nepropisuje jen do nárůstu průměrných teplot nebo extrémního počasí, podkopává také stabilitu společnosti, ekonomiky, finančních trhů, infrastruktury, a to nejen v Evropě, ale i celosvětově," píše se ve výzvě.

Nevládní organizace vytyčily ve svém stanovisku konkrétní body, které má vláda do Strategické agendy EU zapracovat. Důraz kladou na to, aby cíle pro snižování emisí a transformaci ekonomiky byly výslovně zmíněny ve Strategické agendě EU pro období 2024 až 2029. Organizace také volají po zvýšení veřejných investicí směřujících na ochranu klimatu a zajištění toho, aby velcí znečišťovatelé nesli plnou odpovědnost.

Výzvu podepsala Asociace ekologických organizací Zelený kruh, dále Asociace pro mezinárodní otázky, Arnika, Calla, Centrum pro dopravu a energetiku, Člověk v tísni, Děti Země, Greenpeace, Hnutí Duha, Klimatická koalice, Nesehnutí, Pěšky městem a Stuž.

Rokem 2024 končí legislativní cyklus současné Evropské komise. Z toho důvodu vlády členských států připravují novou Strategickou agendu EU, dokument, který bude určovat politickou agendu unie do konce této dekády. Jedná se o dokument, jehož cílem je vytvořit jasné zadání pro novou Evropskou komisi, aby její kroky odrážely potřeby členských států, včetně České republiky.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě