logo Silvarium tisk

Kvůli globálnímu oteplování a měnícímu se druhovému složení lesů by do roku 2070 mohlo zmizet až deset procent biomasy dřevin. Je to jeden ze závěrů studie, na které pracovalo více než dvě stě vědců z celého světa, mezi nimi i tři Češi. Minulý týden se objevila na obálce prestižního časopisu Nature, společně s fotografií slovenské krajiny.

Mizení dřevin může vést k dalšímu nárůstu uhlíku v atmosféře. Dojde ke snížení počtu stromů, které jsou schopné výraznou měrou ukládat uhlík z atmosféry do své biomasy a pomocí symbióz i do půdy. K tomu, aby mohly stromy růst, potřebují žít v symbióze s různými druhy mikrobů nebo mikroskopických hub. S těmi si vzájemně vyměňují uhlík za živiny, vysvětlil HN Miroslav Svoboda z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity.

Cílem studie bylo zaznamenat, jak systém soužití organismů utváří charakter lesa a jak by tento systém mohlo ohrozit oteplování klimatu. Studie zahrnuje přes 1,1 milionu lesních ploch a 28 tisíc druhů dřevin z více než 70 zemí.

Celý článek najdete v HN.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě