logo Silvarium tisk
Název: Gandalovič: Těžba polomů potrvá nejméně půl roku
Zdroj: Idnes
Datum: 26.01.2007
Autor: ven, plz, iDNES.cz
Rubrika: osobnost na síti

Stromy popadané po vichřci budou v některých lesích ležet ještě asi půl roku. Čtenářům iDNES.cz to v on-line rozhovoru řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič. Vichřice si celkem vyžádala polomy stromů v celkovém objemu necelých deset milionů kubíků.

Čtenáře zajímalo zejména to, jak bude dále pokračovat zadávání zakázek společnosti Lesy ČR. "Pokud se týká prací na odstranění kalamity, musejí být zadány velmi obezřetně, zvlášť vezmeme-li v úvahu nestabilní situaci v této oblasti ekonomiky," řekl ministr Gandalovič.

V lesích, které jsou kalamitou nejvíce postižené, je od minulého víkendu do 5.2. vyhlášený nouzový stav. Ten však může trvat maximálně 30 dní. "Za tuto dobu absolutně není možné kalamitu vytěžit," řekl Gandlaovič.

OTÁZKA (Hajný)
Pane ministře,mezib lesáky a dřevaři se stále více šíří informace,že většinu zakázek od LČR pro rok 2007,získala firma pana Mičánka i přesto,že dosud nemá splaceny minulé pohledávky.Údajně tento problém obešli tak,že dluh byl z pohledávek vyveden tak,že p.Mičánek podepsal směnku u které již hrozí nebezpečí pozdního uplatnění a několik set milionů škody pro stát.Jste o této záležitosti informován?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 16:05 )
Výběrová řízení, která provedly LČR v minulém roce, budou minimálně v kalamitní oblasti zrušena. V ostatních oblastech připravujeme právní a odborný názor na jejich využitelnost vzhledem k významnému omezení těžby. VŠEM ÚČASTNÍKŮM INTERNETOVÉ DISKUSE DĚKUJI ZA DOTAZY A TĚŠÍM SE NA PŘÍŠTĚ, PETR GANDALOVIČ

OTÁZKA (Martin)
Dobrý den pane ministře. Měl bych na vás otázku, která se netýká vašeho resortu ale velmi by mne zajímal váš názor. Přijal by jste funkci předsedy ODS, pokud by vám byla nabídnuta? Velmi totiž nesouhlasím s tím aby tuto funkci zastával Mirek Topolánek a podle mého názoru jste jediný politik, který by tuto funkci mohl důstojně zastávat.
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 16:02 )
Děkuji, jsem místopředsedou a cítím to jako velkou odpovědnost. Budu dělat všechno proto, abych především odvedl kvalitní práci na ministerstvu, které řídím.

OTÁZKA (Fanda)
Dobry den, rad bych se Vas zeptal na Vas nazor na umisteni radaru systemu protiraketove obrany USA v CR. Souhlasite s tim? Proc si myslite, ze bychom meli Americanum vyhovet? Co si myslite o namitkach, ze: a) radar bude slouzit pouze k ochrane uzemi USA b) zakladna nebude v rukou ceske jurisdikce c) mozne prinosy pro region, o kterych mluvi s oblibou pan Cunek ,jsou vice nez sporne, protoze zakladna bude zasobovana hlavne americkymi dodavateli. A planovanych 200 vojaku s rodinami toho ''neproji tolik'', aby bylo mozne sdilet Cunkuv optimismus. Dekuji
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:59 )
S umístěním systému protraketové obrany na našem území souhlasím, protože jsem přesvědčen, že 1. to přinese větší bezpečí a 2. je to naše odpovědnost vyplývající ze spojenectví v NATO a zejména s USA

OTÁZKA (Hhotshot)
Pane ministře, chtěl bych se zeptat na Váš názor na to, že spousta zemědělců zneužívá dotace směřující do této oblasti. Ve svém okolí jasně vidím, že se vyplatí naoko udržovat staré chmelnice, louky, vinice, atd. neprodukující léta vůbec nic a inkasovat na ně ne zrovna malé sumy dotací.
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:58 )
Právě v oblasti agro-environmentálních opatření se připravují určité změny, které by měly vést ke skutečné změně charakteru naší krajiny. Věřím, že dotace pro dotace jsou již minulostí.

OTÁZKA (l.b.)
jsem lesník,od nového roku díky výběr.řízením ,doma,.. nyní práci mám jen díky obecním lesům a nabídkám z kalamity ze zahraničí. máte dojem ,že u lesů č. repub.sedí stále kompetentní lidé?...
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:57 )
Letošní kalamita způsobila, že práce v lesích bude více než dost, a tak doufám, že zůstanete v ČR a využijete této příležitosti. Do budoucna musíme připravit taková výběrová řízení v lesích, aby vznikl spravedlivý a stabilní hospodářský systém

OTÁZKA (Petr)
Preji hezky den, zitra jedu na Šumavu na běžky. Dostanu pokutu ???
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:55 )
je celá řada tras, které nevedou lesem - například na Zadově vyšli běžkařům vstříc. Chápu Vaši nedočkavost užít prvního sněhu, ale chápejte prosím i Vy, že jsme nemohli riskovat zranění osob.

OTÁZKA (Luboš)
Gratuluji k jmenování a k získání důvěry Luboš M. :-) Otázeky nemám
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:54 )
:)

OTÁZKA (Laďa Schleis)
Dobrý den, co uděláte na záchranu cukrovarnictví v ČR?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:54 )
Doufám, že případ Eastern Sugar je poslední a že ostatní cukrovary budou pokračovat. Pěstitelé cukrovky věřím najdou odbyt i při výrobě biolihu.

OTÁZKA (Otakar)
Pane ministře, státní podnik Lesy České republiky má za poslední tři roky již čtvrtého generálního ředitele. Místo slibovaného a očekávaného zlepšení situace ve vztazích veení LČR a lesnických firem, které v lesích pracují, stále narůstá chaos v řízení podniku, ve vztazích s obchodními partnery. Jistý vrcholem neschpnosti vedení podniku Lesy České republiky je situace na začátku tohoto roku, kdy neexistuje jediná platná smlouva na práci v lese a to jenom proto, že nový generální ředitel a jeho vedení si nedokázali spočítat lhůty potřebné a nutné pro veřejnou soutěž. Nebylo by pane ministře lepší takový podnik zrušit a předat lesy třeba do působnosti krajů, kde je jistě dostatek schopných manažerů, kteří by řízení lesního hospodářství zvládli podstatně lépe než ti stávající "teoretici" v Hradci Králové ?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:52 )
Na vaši dlouhou otázku, která je zčásti spíše konstatováním neradostné situace v tomto odvětví, říkám krátce: nehodlám rozdělovat LČR do menších částí

OTÁZKA (Zdeněk)
Jaké máte záměry s vinohradnictvím a promynete vratné podpory vyplacené Vinařským fondem na výsadbu nových vinic v lete 03-04, splatné 09 a později
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:51 )
Vinaře podporuji, sám jsem hrdý na to, že se u nás dělá čím dál kvalitnější víno a to i v oblastech, kde to řada lidí nečeká (sám jsem z Ústí nad Labem a piju Žernoseky). Otázku vratných podpor si nechám předložit pracovníky ministerstva.

OTÁZKA (Fanatic.Dz)
Dobrý den pane ministře, chtěl bych vědět zda-li pokud dojde k urychlení těžby dle vašeho návrhu dojde i posléze k jejímu utlumení nabo jestli mám vyrazit naposledy do lesa pokochat se přírodou. S díky
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:49 )
Je jasné, že v souvislosti s kalamitou musí být přehodnocen rozsah těžby na ostatních územích. Do lesa, kde je kalamita, v těchto dnech nechoďte, je to zakázané, jinak se všek nemusíte bát, lesy dáme do pořádku.

OTÁZKA (Maara)
Dobrý den pane ministře chtěl bych se Vás zeptat, co soudíte o současné aféře kolem 1. vicepremiéra pana Jiřího Čunka. Mohl byste prosím taky přímo napsat, zda mu Vy osobně věříte, že žádný úplatek nevzal? Děkuji Vám
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:48 )
Místopředseda vlády a předseda KDU pan Čunek se rozhodl sám se vzdát imunity senátora, a proto jsem přesvědčen, že je připraven vše řádně vysvětlit.

OTÁZKA (Martin Peska)
Dobrý den pane ministře,jak se Vám zamlouvá ministrský vozový park,popřípadě jaké máte vysněné vozidlo??? Děkuji za odpověd a přeji hezký víkend
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:46 )
Vozový park jsem převzal jak byl a nepatří to nyní mezi priority, kterými bych se zabýval. Každopádně mne řidiči bezpečně a podle pravidel dopravují tam, kam potřebuji. Jako soukromá osoba nemám na auto žádné zvláštní nároky kromě bezpečnosti, spolehlivosti a rozumné spotřeby.

OTÁZKA (m.m.m.)
Dobrý den Chtěla bych vám jen říct, že si opravdu vážím toho, že jste právě Vy ministrem zemědělství a držím Vám palce...Přeji hezký den :)
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:43 )
Díky za milé přání, podporu nyní opravdu potřebuji :)

OTÁZKA (Jaroslav)
Pane ministře, má současné vedení státního podniku Lesy České republiky Vaši plnou podporu a důvěru ?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:42 )
Spolu s vedením LČR pracujeme na odstranění následků větrné kalamity, jinými věcmi nyní nemáme prostor se zabývat. V budoucnu nás nepochybně čeká zásadni diskuse nejen nad podobou zakázek pro další střednědobé období, ale i budoucí podoba podniku.

OTÁZKA (Puk)
Dobrý den. Doufám že jako člen pravicové strany vezmete ty nenasytné zemědělce trochu pod krkem. Opravdu nechápu, proč bych měl z daní dotovat mléko, které nejsou jinak schopní prodat apod. Budete usilovat o nějaké zjednodušení a úspory v tomto směru?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:40 )
Konkrétně mléko se nedotuje, dotace směřují přímo na dojnici. Není také pravda, že nedokážeme mléko prodat, v zahraničí (např. Německo) je o naše mléko zájem. Pokud se týká mého názoru na dotace jako takové, samozřejmě že jsem pro jejich postupné snižování, ale musí se tak dít v celé EU v rámci reformy Společné zemědělské politiky a nikoli jenom u nás, což by naše zemědělce poškodilo v konkurenci s ostatními.

OTÁZKA (p.F.)
Jaký je váš plán se Setuzou? Vždyť ta fabrika spěje do bankrotu! Přistoupíte na to navrhované urovnání? To, že má pohledávka nominálně čtyři miliardy nebo kolik přece neznamená, že je to i její tržní cena. Zničíte jakž takž fungující podnik, připravíte o práci kvantum lidí a výtěžek z konkurzu bude pro stát pár korun...
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:37 )
Ubezpečuji vás, že si stejně jako vy jsem vědom složité situace firmy, která začíná dopadat i na zaměstnance. Na druhé straně je naší povinností usilovat o co nejvyšší částku, kterou podnik státu dluží. TO je přeci v zájmu všech daňových poplatníků. Jsme samozřejmě připraveni k jednání, ale firma musí nabídnout rozumnou částku, za kterou nelze považovat dosavadní nabídku.

OTÁZKA (Jaroslav)
Pane ministře, co si myslíte o takzvaných jednoročních tendrech, v nichž vyhrály 75% zakázek dvě firmy patřící jedné osobě ?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:35 )
Tato výběrová řízení jsou jistě problematická, protože se jimi zabývá ÚOHS. Výsledek ještě neznáme, ale již dnes mohu říci, že v kalamitních oblastech musíme postupovat jiným způsobem.

OTÁZKA (Kotrč)
Jaký jste měl dojem, když jste viděl z letadla tu škodu? Za jak dlouho myslíte, že se podaří všechno spadané dřevo odtěžit? Do léta?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:34 )
Dojem z vrtulníku byl různý v různých oblastech - v severozápadních Čechách jsou škody podstatně menší, než na jihozápadě. Nad nejvíce postižené oblasti jako je Boubín a Nové Hrady jsme se kvůli počasí nedostali, ale vím, jak to tam vypadá. Nelze očekávat, že se to podaří vytěžit dříve než do poloviny roku.

OTÁZKA (Ing. Kadlec)
1) Znáte se s Ústeckým hercem J.A. Náhlovským??? 2) Stýzká se Vám po Ústí???, 3) Jaký máte názor, byť již jste ministrem zemědělství na DEREGULACI NÁJEMNÉHO A PRÁVA MAJITELŮ DOMŮ -prý jste současnému ministrovi nechal podklady pro nový ZÁKON, který se týká vztahů - pronajímatel, nájemník
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:32 )
1. znám a jsme přátelé, 2. já v Ústí nadále bydlím a jsem členem zastupitelstva, takže se podílím na jeho rozvoji a 3. v otázce deregulace nájemného věřím, že nemáme s panem ministrem Čunkem zásadně rozdílné názory

OTÁZKA (Jaroslav)
Pane ministře, budou v souvislosti s nouzovým stavem zrušeny takzvané jednoroční tendry na území celé České republiky, nebo jen na území, kde je vyhlášen nouzový stav a nebo nebudou tyto tendry zrušeny vůbec a zůstanou v platnosti ?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:31 )
V kalamitních oblastech půjde o zcela jinou zakázku než byla zamýšlena v těchto výběrových řízeních, a proto je musíme zrušit. Učiníme tak samozřejmě v souladu se zákonem. Řešením ostatních oblastí se budeme zabývat v následujícím období.

OTÁZKA (zemědělec)
Dobrý den, české zemědělství je podle mého názoru opravdu v krizi. Jako v jednom z mála oborů se prokuce v tomto oboru od r. 1989 neustále snižuje a tento trend pokračuje? Jak chcete tento tristní stav zvrátit, příp. zemědělství navrátit perspektivu?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:28 )
Nesouhlasím s vámi, že je zemědělství v krizi. Ekonomické výsledky tomu nenapovídají, není možné dívat se na produkci jako na jediné kriterium úspěšnosti oboru. Zemědělství má i mimoprodukční funkce a rovněž rychle stoupá jeho význam v nepotravinářské produkci, jako je bioenergetika. V té právě vidím perspektivu, stejně jako v obnovování přirozených funkcí venkovského prostoru.

OTÁZKA (Jana K.)
Dobrý den, pane Gandaloviči! Byl jste radši ministrem pro místní rozvoj, nebo teď ministrem zemědělství? Nebo je to snad jedno? Jaké jsou Vaše zkušenosti v oblasti zemědělství? Děkuji za Vaši odpověď.
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:25 )
Na podobnou otázku jsem odpověděl před chvílí, jenom chci dodat, že hodlám do obhajoby zájmů venkova a jeho rozvoje věnovat veškerou svou energii.

OTÁZKA (Vláknice Patoulliardova)
Pane Gandaloviči, oceňuju váš přístup k deregulaci nájemného. Myslíte si, že pan Čunek bude také prosazovat rušení dekretů?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:24 )
Na svých názorech nic neměním, věřím, že i pan ministr Čunek bude v deregulaci pokračovat, protože to vyplývá zďkoaliční dohody mezi našimi stranami.

OTÁZKA (J.Č.)
Nestýská se vám po místním rozvoji? Jaký máte vůbec k zemědělství vztah?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:23 )
Zemědělství je již dnes evropský obor, kde hodně záleží na tom, co dokážeme vyjednat a jaké podmínky pro naše zemědělce nastavíme. Věřím, že mohu využít svých zkušeností s jednáním s Bruselem z mé minulé činnosti v čele MMR.

OTÁZKA (Zemedelec z Vysociny)
Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli bude rozhodnuto kladne v otazce EAFRD pro opatreni AEO v roce 2007.
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:21 )
Budeme se snažit, abychom to stihli, ale ne za cenu, že pustíme takovou výši dotací, která ani dnes neodpovídá kursu Eura, což by celý systém dostalo tak jako tak do neřešitelného deficitu.

OTÁZKA (Slajsna)
Dobry den pane ministre. Predem meho dotazu Vas zdravim, jste jeden z nejsympatictejsich politiku teto zeme. Dotaz: Co si myslite o dotacich pro ceske zemedelce, jsou podle vas v Cesku prilis vysoke, nebo naopak moc nizke? Jsou nektere skupiny zvyhodneny oproti jinym? Diky.
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:20 )
Děkuji za kompliment, budu se snažit si jej zasloužit. Dotace pro zemědělce jsou tak vysoké, jak nám umožňují pravidla Společné zemědělské politiky EU a jistě je dobře, že se jejich výše přibližuje výši v původních zemích EU. Další příležitost tvoří dotace z Programu rozvoje venkova, avšak ty se poskytují jen na konkrétní projekty či činnosti v tomto Programu vymezené. Hodně také záleží na schopnosti zemědělců a zpracovatelů tyto peníze využít - v minulosti si vedli velmi dobře.

OTÁZKA (Pedro)
Myslíte, že se do toho 5. února všechno vytěží nebo rozhodnou všechny zakázky? Nebo už něco naznačuje, že se stav nouze bude muset prodloužit? Díky!
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:17 )
Nouzový stav může vláda vyhlásit na dobu maximálně 30 dnů a ani za tuto dobu absolutně není možné kalamitu vytěžit. V současné době jej nehodláme prodloužit, jde především o zamezení vstupu do lesa v době, kdy nejsou známy přesná místa polomů, zamezení krádeže dříví před dokonalou inventarizací kalamity a rovněž o možnost zadat práce na kalamitě ve zkráceném řízení. Věřím, že doba nouzového stavu do 5.2. bude dostačující.

OTÁZKA (Joe)
Dobrý den. Máte už nějaké informace o těžbě v polomech? Výběrová řízení sice můžete obejít, ale to nic nemění na tom, že bych řekl, že se v lesích asi zatím moc neřízlo...
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:15 )
Informace o rozsahu kalamity byly zveřejněny, jedná se stále o odhady v rozsahu 5 mil kubíků dřeva v LČR, další zhruba milion ve vojenských lesích a 700 tis. v národních parcích. Zhruba 3 mil m3 odhadujeme u nestátních vlastníků. Pokud se týká prací na odstranění kalamity, musejí být zadány velmi obezřetně, zvlášť vezmeme-li v úvahu nestabilní situaci v této oblasti ekonomiky. Konkrétní vysvětlení je uvedené výše

OTÁZKA (Jaroslav)
Pane ministře, můžete stručně popsat jakým konkrétním způsobem budou zadávány lesnickým firmám zakázky při odstraňování polomů ?
ODPOVĚĎ( 26.01.2007 15:12 )
V současné době finalizujeme právní režim a obsah zakázky, kterou LČR vyhlásí. Jsme vedeni třemi požadavky: 1. vše musí být průhledné, 2. právně nezpochybnitelné a 3. rychlé. Věřím, že se nám to do nejbližších hodin podaří rozhodnout tak, aby LČR mohly připravit potřebné dokumenty přes víkend a vyhlásit zakázky v průběhu prvních dnů příštího týdne.

čtenáři se zajímali i o staré zakázky Lesů ČR, které se nejspíš kvůli kalamitě zruší. "Výběrová řízení, která provedly LČR v minulém roce, budou minimálně v kalamitní oblasti zrušena. V ostatních oblastech připravujeme právní a odborný názor na jejich využitelnost vzhledem k významnému omezení těžby.

Kromě aktuální situace v lesích se čtenáři ptali i na názor ministra na politiku dotací pro zemědělce. "Některým se vyplatí naoko udržovat staré chmelnice, louky, vinice, atd. neprodukující léta vůbec nic a inkasovat na ně ne zrovna malé sumy dotací," vyjádřil znepokojení jeden z diskutujících.

"Věřím, že dotace pro dotace jsou již minulostí," odpověděl ministr. "Pokud se týká mého názoru na dotace jako takové, samozřejmě že jsem pro jejich postupné snižování, ale musí se tak dít v celé EU v rámci reformy Společné zemědělské politiky a nikoli jenom u nás, což by naše zemědělce poškodilo v konkurenci s ostatními," odpověděl jinému čtenáři na dotaz, proč má ze svých daní dotovat produkty, které se neprodají.

Petr Gandalovič zastává post ministra zemědělství teprve krátce. V první Topolánkově vládě mu totiž připadl resort místního rozvoje.

V politice není ale žádným nováčkem. Po loňských volbách se po 14 letech vrátil do Parlamentu. Od roku 1990 do roku 1992 byl totiž už poslancem tehdejšího Federálního shromáždění. Další dva roky strávil na ministerstvu životního prostředí ve funkci náměstka.

Pět let také působil jako generální konzul v New Yorku, od roku 2002 byl primátorem Ústí nad Labem.

V roce 1991 stál jako zakládající člen u zrodu ODS.
Přečtěte si také:

 * Gandalovič: Je třeba dořešit právní deregulaci

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě