24.8.2008 Nákup výpočetní techniky státního podniku Lesy ČR prověří audit. Zakázka nebyla schválená a neprošla výběrovým řízením. V dnešním televizním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Zakázku šetří i policie.
Gandalovič zopakoval, že nebude prosazovat celkový audit hospodaření společnosti. Komplexní prověrku Lesů ČR by naopak chtěl stínový ministr zemědělství Michal Hašek (ČSSD).
Gandalovič uvedl, že celkový audit nebude požadovat i proto, že hospodaření Lesů ČR už mnohokrát kontroloval Nejvyšší kontrolní úřad a způsoby zadávání veřejných zakázek posuzovaly odborné auditorské firmy. Audity jednotlivých činností jsou podle něho rychlejší.
U zakázky na výpočetní techniku podle Gandaloviče příslušný pracovník zneužil plnou moc, kterou měl udělenou od bývalého generálního ředitele, a podepsal objednávky, které neprošly žádným schvalovacím procesem a výběrovým řízením. Tendr na informační technologie měl Lesy ČR údajně připravit o 120 milionů korun.
Česká televize v sobotu uvedla, že nejasností kolem hospodaření Lesů ČR je více, než se dosud uvádělo. Vedle smlouvy na nákup výpočetní techniky problémy údajně provází tendry na likvidace následků březnové vichřice Emma, nákup nelesnických služeb nebo platby právníkům. ČT se u těchto informací odvolala na materiál s názvem Analýza možné trestné činnosti v Lesích ČR.
Gandalovič se ohradil proti slovům "výběrová řízení mají mít kriminální pozadí, škody mají jít do stamilionů". "Je to mediální útok, který má za cíl poškodit vedení Lesů ČR, oslabit samozřejmě i mojí pozici," řekl.
Dodal, že vedení Lesů ČR odmítlo, že by Analýza možné trestné činnosti ve firmě měla vzniknout na zakázku podniku. Podobně reagovaly Lesy ČR na svých webových stránkách. "Současné vedení Lesů České republiky si zpracování podobného materiálu nezadalo," uvedla firma.
Monitoring médií
- pátek 27. únor 2026
- V ostravských lesích se těží dřevo. Aktuálně v Bělském lese (regiotv1.cz)
- Šumavský národní park letos zřejmě zruší 15 pracovních pozic, šest procent stavu (ČTK)
- Vědci zjišťují, jak turismus mění divokou Šumavu a Bavorský les (prachaticky.denik.cz)
- Smrtelné nebezpečí pro psy: zvíře nakažené Aujeszkyho chorobou našli na Brněnsku (brnensky.denik.cz)
- čtvrtek 26. únor 2026
- Turek v ČT: Ve čtvrtek bude na MŽP jednání s řediteli národních parků o škrtech (ČTK)
- V lesích u Nového Boru se objevili vlci. Mějte psy na vodítku, radí město lidem (zpravy.iDNES.cz)
- Jablonec nad Nisou usnadní hnízdění dravcům (Mladá fronta DNES)
- Déšť z Amazonie má cenu 20 miliard dolarů ročně. Odlesňování ji snižuje (novinky.cz)
- středa 25. únor 2026
- Emeritní rektor ČZU Petr Sklenička byl jmenován předsedou TA ČR (zivauni.cz)
- V Ostravě se uskuteční další veřejná aukce dříví (ostrava.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, VčeraZajímavý, že nejvyšší průměr má letos Štětín - lze-li věřit Lasům ... -
Šumavský národní park letos zřejmě zruší 15 pracovních pozic, šest procent stavu (ČTK)
, Před 2 dny„Ale musíme si uvědomit, že se vytěžený objem snižuje, protože kůrovcového ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA slovinské Pameče ... -
Nová certifikovaná metodika VÚLHM usnadní volbu přípravných dřevin při obnově kalamitních holin
, Před 2 dnyA jedna vhodná dřevina na živná stanoviště - hybridní ořešák, kdyby ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 2 dnyA absolutní evropská špička / mimo Francii / - klasická Porýní-Falc ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, Před 3 dnyOsobně jsem pro, vykročeno správným směrem. Bohužel pouze výhybka ... -
Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
, Před 4 dnyŽe by konečně někomu secvaklo, že je všude zvěře mraky, až tak, že ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, Před 5 dnyCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ...













