Rozhovor týdne
* Jaká bude letos nabídka vánočních stromků a očekáváte nějaké meziroční změny v Jejich cenách?
V letošním roce bude na předvánočním trhu dostatečná nabídka vánočních stromků všech druhů a neočekáváme proti loňsku žádný cenový nárůst U standardní kvality v nejprodávanějších kategoriích o výšce 150 až 200 cm předpokládáme u jedle kavkazské ceny od 550 do 1000 korun, u smrku pichlavého od 400 do 600 korun, smrk ztepilý se bude prodávat od 300 do 400 korun a za stejnou cenu i borovice lesní. U borovice černé by se měla cena pohybovat od 400 do 500 korun. Je však třeba poznamenat že maloobchodní ceny vánočních stromků budou, tak jako v minulosti, regionálně rozdílné.
* O Jaké stromky Je největší zájem a Jaký podíl na tuzemském trhu mají stromky z dovozu?
Nejprodávanějšími druhy v České republice jsou jedle kavkazská, která tvoří zhruba 60 procent prodaných stromků, a smrk pichlavý s přibližně pětinovým podílem. Stále oblíbenými jsou i domácí druhy, tedy smrk a borovice, z nichž se každý druh na prodeji podílí asi deseti procenty. Pokud jde o podíl dovezených stromků na tuzemském trhu, ten se pohybuje kolem 60 procent V posledních letech zaznamenáváme velký nárůst dovozu nadprodukce vánočních stromků z Dánska a Polska. Jde však o nepříliš kvalitní stromky, které některé velké firmy používají jako marketingový tah pro přilákání zákazníků do svých prodejen. To vytváří velký tlak na naše pěstitele; přestože jsou schopni nabídnout mnohem kvalitnější stromky, je pro nás stále obtížnější této konkurenci cenově konkurovat Pokud si zakoupíte stromek od některého z našich členů, je zaručeno, že je vypěstován na plantáži v České republice. Podpoříte tím české pěstitele, chráníte životní prostředí i naše lesy a zvýšíte pravděpodobnost čerstvosti stromku. Nedoporučujeme tedy kupovat vánoční stromky před obchodními kolosy a hobbymarkety, které vám nabízí pouze jeden druh opatřený etiketou zahraničních pěstitelů, často v kvalitě, ve které by se ve své domovině ani neprodala Tyto stromky jsou navíc často řezané už v říjnu.
* Kolik se u nás ročně prodá vánočních stromků?
Celková průměrná roční spotřeba přírodních vánočních stromků v České republice se dlouhodobě odhaduje asi na milion kusů. Prodej stromků začne tradičně začátkem prosince. Samostatnou kapitolou jsou vánoční stromky v kontejnerech. Mnoho lidí takové vánoční stromky nakupuje s myšlenkou, že si později tento stromek vysadí například na zahradě. Udržet vánoční stromek v kontejneru do jara je ale velmi náročné a pouze malé procento takto vysazených stromků na jaře zakoření a ujmou se. Přezimování vánočního stromku v kontejneru je v běžných domácích podmínkách poměrně obtížné. Vánoční stromky se v kontejnerech prodávají zejména proto, aby stromek vydržel dlouho v perfektním stavu a byl stabilní, pokud je mu věnována řádná péče, tedy minimálně je dostatečně zaléván.
* Jak se postarat o vánoční stromek, aby co nejdéle vydržel?
V předvánočním čase je stromek třeba skladovat v chladném prostředí nejlépe postavený v nádobě s vodou, ale před tím je třeba odříznout malý špalíček zalepený smolou na kmínku, aby voda mohla ke stromku proniknout Stromek s čerstvě provedeným řezem přijme přibližně pět litrů vody a tak zůstane déle svěží. Pokud máte na stromek stojan s vodou, musí kůra stromku dosahovat až do vody, tedy nesmí se ořezávat, stromek saje vodu pletivy pod kůrou. Máme-li stromek v květináči, přeneseme jej zvenku do místa s vyšší teplotou 5 až 10 °C, například do sklepa nebo do garáže a necháme ho tam několik dní, poté ho přestěhujeme na chodbu nebo do bytu do nevytápěné místnosti o teplotě 15 až 18 °C. Ve vytápěné místnosti v bytě je třeba stromek nechávat co nejkratší dobu a samozřejmě zalévat, ale nepřelít Po Vánocích stromek přenášíme v obráceném pořadí zpět a ponecháme až do jara v teplotě 1 až 5 °C. Ven stromek přemístíme až v období, kdy nehrozí pozdní mrazík. I přestože dodržíme tento postup, stane se, že stromek nepřežije, protože rozdíl teplot nezvládne.