logo Silvarium tisk

 Firma, která na začátku letošního roku kácela v bukových lesích nad Mariánským Údolím v Krušných horách, porušila zákon, protože neměla povolení úřadů. V odpovědi na podnět ekologické organizace Greenpeace to uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspekce zároveň uvedla, že nezaznamenala negativní zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů. Odpověď ČTK poskytli zástupci Greenpeace, inspekce vyjádření potvrdila. Přestupkové řízení, ve kterém hrozí až dvoumilionová pokuta, teprve bude zahájeno, uvedla ČIŽP.

Vlastníkem lesa je společnost Royal Pine a v bukových lesích kácela na začátku letošního roku. V té době přitom ještě úřady nerozhodly o její žádosti o povolení kácení, kterou podala loni. Krajský úřad Ústeckého kraje vydal 20. února k navrhovanému kácení nesouhlasné stanovisko. Podle Greenpeace v té době porosty, v nichž kácení odmítl, již neexistovaly. S kácením nesouhlasily Horní Jiřetín, Greenpeace a Česká společnost pro ochranu netopýrů. Organizace Greenpeace sledovala dřevo z Mariánského Údolí a zjistila, že část byla v květnu rozřezána a skončila jako palivové dříví u soukromých osob.

Zástupci Greenpeace se proto obrátili na ČIŽP, na Krajský úřad Ústeckého kraje podali podnět na prošetření obchodování s nelegálně vytěženým dřevem a společně s obcí Horní Jiřetín také podali trestní oznámení na vlastníka, firmu Royal Pine.

Inspekce v dopise, který tento týden organizaci Greenpeace poslala, porušení zákona o ochraně přírody a krajiny potvrdila. Došlo k tomu tím, že společnost „před provedením těžby nezískala souhlas příslušného orgánu ochrany přírody k činnosti, která by mohla vést k nežádoucím důsledkům (...) pro Evropsky významnou lokalitu Východní Krušnohoří". Inspekce ale zároveň uvádí, že „neshledala negativní zásah do přirozeného vývoje zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů".

Inspekce dnes ČTK potvrdila, že podle jejího názoru byl těžbou dřeva porušen zákon o ochraně přírody a krajiny. Viníkovi v takovém případě hrozí až dvoumilionová pokuta. "Přestupkové řízení teprve bude zahájeno," uvedla Miriam Loužecká z tiskového oddělení ČIŽP.

Organizace Greenpeace kvůli kácení v Krušných horách podala podnět a trestní oznámení i na státní podnik Lesy ČR. „Konečně máme černé na bílém, že kdo kácí v Evropsky významné lokalitě Východní Krušnohoří bez povolení, ten porušuje zákon. Vlastníci lesů - konkrétně Royal Pine a Lesy ČR - už se tak nebudou moci vymlouvat, že postupovali v souladu se zákonem a že proběhlé kácení bylo v pořádku. Doufáme ale, že po konstatování o porušení zákona přijde i nějaký adekvátní trest a že inspekce a úřady zajistí, aby se v oblasti, která byla nešetrným a nelegálním kácením poškozena, už nekácelo," uvedla za Greenpeace Nikol Krejčová.

 

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě