logo Silvarium tisk

Mrtvé stromy ponechané v německém národním parku Saské Švýcarsko nepřispěly k většímu územnímu rozšíření požáru, který ho loni v létě zasáhl spolu se sousedním Českým Švýcarskem. Klestí ale způsobilo, že pozemní požáry trvaly déle. Vyplývá to z posudku německého experta Michaela Müllera z univerzity v Drážďanech, o němž informovalo saské ministerstvo životního prostředí.

„V souhrnu znalecký posudek uvádí, že za stejných podmínek by se průběh požárů v národním parku a v hospodářských lesích lišil jen nepatrně,“ konstatuje saské ministerstvo.

Požár v národním parku České Švýcarsko, který vypukl 24. července 2022, byl největším v historii Česka. Plameny v parku spálily zhruba 1100 hektarů území, na německé straně v Saském Švýcarsku oheň zasáhl plochu asi 250 hektarů.

Ve spolkové republice se v souvislosti s požárem začalo diskutovat o tom, jestli k němu výrazně nepřispěl bezzásahový režim v národním parku, kvůli němuž v lese zůstávají i padlé mrtvé stromy. Odborný posudek to ale vyvrací, což uvítal saský ministr životního prostředí Wolfram Günther.

Také starostové některých měst a obcí v Českém Švýcarsku tvrdili, že rozsah požáru zvětšilo dřevo poničené kůrovcem, které v parku zůstalo. Správa parku ale namítala, že v lese by i bez kůrovcového dřeva byla hrabanka, která dobře hoří. Za pravdu jí dala analýza, kterou v lednu zveřejnilo české ministerstvo životního prostředí. Odklizení kůrovcového dřeva by podle ní požár nezastavilo, oheň by podle vědců naopak zřejmě zasáhl ještě větší plochu a šířil by se rychleji.

ČTK

Komentáře  

+19 # Zelený les 2023-02-02 12:07
Je mi velice smutno, když čtu výsledek experta, že při srovnatelných podmínkách lesů hospodářských a lesů v národním parku by byl požár obdobný. Pan expert si ale neuvědomuje, že lesy hospodářské nemohou mít srovnatelné podmínky s lesy v NP, tudíž požár by se nelišil jen nepatrně. Důkazem je to, že ani za více jak 15 let, co tato země řeší kůrovcovou kalamitu, nevznikl nikde žádný požár lesa, který by se alespoň vzdáleně přibližoval tomu v NP České Švýcarsko!!! Až shoří někde v republice 1000 ha hospodářského lesa, pak se veřejně omluvím všem, kteří jsou tímto příspěvkem dotčeni. Do té doby to budu vnímat, jako snahu světové ekologické demagogie o očištění všeho a všech, které toto náboženství živí - a to hooodně štědře a z našich peněz.
-7 # milan.kosulic 2023-02-03 19:24
Bohužel už pořádně hořelo i v hospodářském lese: 2012 Bzenec, 160 ha, rovina. 1992 Rudy Raciborskie, 9.000 ha, rovina kousek od našich hranic.
+8 # Zelený les 2023-02-06 10:38
Ano, 160 ha v Bzenci byl veliký požár, a však s téměř 1200 ha v NP je neporovnatelný. Navíc v Bzenci se defacto jednalo o klasický pozemní požár, mladé porosty to to odnesly. Místo jsem před pár lety navštívil, problémy s chrousty, zalesněním a zajištěním.... složité podmínky. Ten druhý požár v Polsku neznám vůbec, tedy nemohu se k tomu nijak vyjadřovat - neznám podmínky, stanoviště, legislativu, nasazení hasičů, zkrátka nic. Přejme si, aby oheň byl už jen naším dobrým sluhou a ušetřil jakýkoliv les v Evropě (v parcích i hospodářských lesích), alespoň tedy tam, kde není fakticky a dlouhodobě součástí ekosystému.
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-06 11:41
https://rudy-raciborskie.katowice.lasy.gov.pl/ochrona-lasu/-/asset_publisher/kCS6/content/pozar-lasu-w-1992-roku-1?_101_INSTANCE_kCS6_viewMode=view&redirect=https%3A%2F%2Frudy-raciborskie.katowice.lasy.gov.pl%2Fochrona-lasu%2F-%2Fasset_publisher%2FkCS6%2Fcontent%2Fpozar-lasu-w-1992-roku-1#.Y-DYp3bMKsE

Bilance ztrát

Hned první den při likvidaci požáru zemřeli dva hasiči.

Požár zasáhl plochu 9 062 ha, včetně:

• v lesní oblasti Rudy Raciborskie, 4 480 ha

• v lesním revíru Rudziniec 2 352 ha

• v lesním inspektorátu Kędzierzyn, 2 230 ha

Bylo spáleno 8 461 ha lesní plochy, včetně:

• 627,53 hektarů plodin

• 1009,09 ha mladých stromů

• 1 369,39 ha porostů 2. věkové třídy

• 5 042,06 ha starších porostů

• 326,88 ha ostatní plochy

V důsledku přímého zásahu požáru došlo k usmrcení nebo vážnému poškození všech lesních porostů, které požár zasáhl. Odhadované finanční ztráty v důsledku předčasné těžby (podle metodiky a sazeb z roku 1992 platných ve Státních lesích) činily 279,3 mld. PLN a zvýšené náklady na těžbu a přibližování dřeva a agrotechnické úpravy - cca 75,3 mld. PLN.

Během hašení požáru v samotném lesním okrese Rudy Raciborskie bylo zničeno 75 km silnic, 15 propustků a 15 km příkopů. Celkové ztráty na infrastruktuře ve třech lesních oblastech přesáhly 13 miliard PLN.

Globální přímé finanční ztráty činily (v miliardách PLN):

• náklady na hasičskou akci LP 12,0

• ztráty v porostech 354,6

• ztráty na technické infrastruktuře 13.1

Celkem 379,7

V důsledku požáru došlo k úplnému spálení humusových horizontů půd, které tvoří přirozenou zásobárnu živin, na celé ploše požáru. Provedený výzkum ukázal, že v důsledku toho se stávající půdní chemismus změnil k horšímu. Došlo ke zvýšení kyselosti půdy - pH kleslo pod 4, místy i pod 3. Došlo také k úbytku pro rostliny dostupných forem dusíku (dusičnanů) z půdy a zároveň se zvýšil obsah železa, draslíku, zvýšily se ionty fluoru, jílu a uhlíku. Důsledkem úplného vyhoření humusové vrstvy půd a nepříznivých změn chemického složení půd a mykorhiz, jakož i výrazného poklesu hladin podzemních vod je výrazné zhoršení stanovištních podmínek. V důsledku požáru bylo nutné získat přes 900 000 hektarů půdy pomocí holosečí. m3 dřeva v celé požární zóně, z toho v lesní oblasti Rudy Raciborskie asi 600 tis. m3.
+11 # Starý 2023-02-06 22:20
Ano, někdy hoří a stane se, ale vědecké argumenty ospravedlňující suchý les o který takto a do tohoto stavu dostali podobní vědátoři z Národního parku a ještě s argumentem, že je třeba oheň nechat vyhořet, tyto nemohu ustát !!
Ale tedy proč tu nezní do vědátorů, kolik vody zadrží suchý les oproti běžnému a chráněnému funkčnímu hospodářskému lesu.
Kolik slunečních paprsků lehce prožene své louče pár kmeny bez větví oproti zakmeněnému lesu a to jakémukoli.
Mám pokračovat....
Děděk se ptá?
+19 # Starý 2023-02-02 10:48
Toho "experta" hned angažuji do své kotelny a bude topit jen čerstvým dřevem.
Sakra to se oba ohřejeme, když čerstvé hoří lépe jak suché.
NENÍ NAD VĚDU, ve správném podání.
Všichni topenáři a čeští badatelé, výrobci, co nám to píšete za hámotiny, čím máme topit.!
Všichni "špatně" chtějí min 2 roky suché dřevo, ale to popírá "novodobou" vědu.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě