logo Silvarium tisk

Nařízení Evropské unie od konce roku 2024 zakáže prodej zemědělských produktů, jako je káva, pokud jejich výrobci nebudou schopni prokázat, že nejsou spojené s odlesňováním. Nová pravidla se podle agentury AP nesnaží pouze snížit rizika nelegální těžby dřeva. Budou se vztahovat i na kakao, sóju, palmový olej, kaučuk a skot.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+1 # Zelený les 2024-03-27 09:05
Jsem trochu zmatený. Nestojí instituce, která žádá o neodlesňování náhodou na základech samotného odlesňování Evropy? Celá naše evropská společnost vyrostla na odlesňování a nyní chceme po jiných regionech světa, aby nešly naší cestou - tedy, aby zůstaly zaostalé. Připadá mi to jako obrovské pokrytectví EU. Pokud by EU chtěla dodržet svá daná pravidla, pak by nejspíše většina evropských států neprodala ani kg jakékoliv vypěstované suroviny. V ČR byly odlesněny 2/3 území. A v té Brazílii - nejsou popisované plantáže kávy dále od lesa právě proto, že tam byl ten les také vykácený???? Přeji příjemnou chuť kávy, ať už ji EU vezme kdekoliv. Je to vše absurdní!!!
+1 # schutzmeister@iex.cz 2024-03-27 11:59
Jde o to, nečíst jenom titulky, bývají zavádějící, na první dobrou jsem si myslel, to co píšete.
Ale je tím míněno odlesnění po roce 2020.
Takže jsme z obliga. :lol:
V podstatě jde o další výdělek pro certifikátory - kafe se vyveze do číny, tam ho přebalí, pošlou do Vietnamu, a tam už ho certifikované jako Vietnamské pošlou do Hamburku.
Jako s Vietnamskou březovou překližkou. 8)
+4 # Zelený les 2024-03-27 13:55
To, co jsem napsal je samozřejmě jistá forma nadsázky a v ní budu pokračovat.
Zkusím to podat jinak.
Žil byl jeden člověk, co celý život kradl. Byl v tom tak dobrý že na konci roku 2019 si řekl, že už mu to stačí, protože by to stejnak do konce života neutratil. A protože měl skrze ty peníze i velikánskou moc, dokázal prosadit zákon, který bude všechny obdobné zloděje od roku 2020 trestat smrtí za každý pokus takové krádeže. Ale co se stalo před rokem 2020, to je v naprostém pořádku, každý zloděj do roku 2020 bude vnímán jako řádný a spořádaný občan, jehož morálku budou muset všichni občané ctít. Zazvonil zvonec...
Zní to absurdně, co. Vnímat se to musí v širších souvislostech. Evropa je odlesňená, proto se domnívám, že nemáme naprosto žádnou morální sílu někoho jiného od toho odrazovat.

Není to o tom, že by mi odlesňování nevadilo.
+5 # schutzmeister@iex.cz 2024-03-28 12:01
Ten zvonec ale nezazvonil. :sad:
Ten zloděj, co o něm píšete, teď bude vybírat od těch, co to ještě nerozkradli, bakšiš za to, že to ještě nerozkradli. To je princip oné vyhlášky.
My už nemáme co rozkrást, tak nám zbytek světa, co to ještě nestihnul, za to bude platit.
To není absurdita ale reálná zvrácenost vyspělého světa. 8)
O les vůbec nejde.
Tady starej sedlák pěstoval už v kolikáté generaci brambory na svahu. Teď nesmí, hrozí eroze. Jemu to ale nikdy voda nespláchla, protože to uměl. Teď místo něj pěstujou nechutný brambory joudové z velkých JZD. To je ochrana půdy v praxi.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě