Nařízení Evropské unie od konce roku 2024 zakáže prodej zemědělských produktů, jako je káva, pokud jejich výrobci nebudou schopni prokázat, že nejsou spojené s odlesňováním. Nová pravidla se podle agentury AP nesnaží pouze snížit rizika nelegální těžby dřeva. Budou se vztahovat i na kakao, sóju, palmový olej, kaučuk a skot.
Celý článek najdete zde
Evropská unie zakáže dovoz kávy pěstované na odlesněné půdě. Které pěstitelské země to ovlivní? (ČRo - wave.cz)
Monitoring médií
- čtvrtek 25. červen 2026
- V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky (ČTK)
- Lesy Českého Švýcarska před kůrovcovou kalamitou a po ní na srovnávacích fotografiích (medium.seznam.cz)
- Hasiči bojovali nad ránem s požárem chaty i lesa (hasicovo.cz)
- Voda z Moravy pomáhá zmírnit sucho v lese u Hodonína (lesycr.cz)
- Nová přírodě blízká opatření pomohou krajině zadržet vodu i lépe odolávat suchu (hustopece.cz)
- středa 24. červen 2026
- Hnutí Duha podalo žaloby na Macinku a Turka kvůli údajně poškozujícím výrokům (ČTK)
- V parku České Švýcarsko platí kvůli nebezpečí požáru zákaz vstupu do lesa v noci (ČTK)
- Spor o požár v Českém Švýcarsku pokračuje, chalupáři s verdiktem nesouhlasí (decinsky.denik.cz)
- Požár lesa na Pardubicku. Na místo vyjela i velkokapacitní cisterna (pardubicky.denik.cz)
- V Brně a okolí hrozí požáry. Meteorologové vyhlíží také extrémní vedra (brnensky.denik.cz)

















Komentáře
Ale je tím míněno odlesnění po roce 2020.
Takže jsme z obliga.
V podstatě jde o další výdělek pro certifikátory - kafe se vyveze do číny, tam ho přebalí, pošlou do Vietnamu, a tam už ho certifikované jako Vietnamské pošlou do Hamburku.
Jako s Vietnamskou březovou překližkou.
Zkusím to podat jinak.
Žil byl jeden člověk, co celý život kradl. Byl v tom tak dobrý že na konci roku 2019 si řekl, že už mu to stačí, protože by to stejnak do konce života neutratil. A protože měl skrze ty peníze i velikánskou moc, dokázal prosadit zákon, který bude všechny obdobné zloděje od roku 2020 trestat smrtí za každý pokus takové krádeže. Ale co se stalo před rokem 2020, to je v naprostém pořádku, každý zloděj do roku 2020 bude vnímán jako řádný a spořádaný občan, jehož morálku budou muset všichni občané ctít. Zazvonil zvonec...
Zní to absurdně, co. Vnímat se to musí v širších souvislostech. Evropa je odlesňená, proto se domnívám, že nemáme naprosto žádnou morální sílu někoho jiného od toho odrazovat.
Není to o tom, že by mi odlesňování nevadilo.
Ten zloděj, co o něm píšete, teď bude vybírat od těch, co to ještě nerozkradli, bakšiš za to, že to ještě nerozkradli. To je princip oné vyhlášky.
My už nemáme co rozkrást, tak nám zbytek světa, co to ještě nestihnul, za to bude platit.
To není absurdita ale reálná zvrácenost vyspělého světa.
O les vůbec nejde.
Tady starej sedlák pěstoval už v kolikáté generaci brambory na svahu. Teď nesmí, hrozí eroze. Jemu to ale nikdy voda nespláchla, protože to uměl. Teď místo něj pěstujou nechutný brambory joudové z velkých JZD. To je ochrana půdy v praxi.