logo Silvarium tisk

Evropská komise (EK) společně s úřady na ochranu spotřebitelů členských zemí Evropské unie zahájila kroky proti dvaceti leteckým společnostem, a to kvůli zavádějícím tvrzením ohledně ochrany životního prostředí, takzvanému greenwashingu. Zaslala firmám dopisy, ve kterých identifikovala několik typů potenciálně zavádějících tvrzení, a vyzvala podniky, aby do 30 dnů uvedly své praktiky do souladu s právními předpisy EU v oblasti ochrany spotřebitelů. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Názvy aerolinek zatím nezveřejnila, protože vyšetřování je teprve v předběžné fázi.

Evropská komise a síť pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele CPC podle zprávy u leteckých společností zjistily několik potenciálně klamavých praktik. Patří mezi ně například vyvolávání nesprávného dojmu, že zaplacení dodatečného poplatku na financování klimatických projektů s menším dopadem na životní prostředí nebo na podporu používání alternativních leteckých paliv může snížit či plně vyvážit emise oxidu uhličitého vytvářené letadly.

Za další potenciálně klamavé praktiky zpráva označuje například používání pojmu „udržitelná letecká paliva" bez jasného doložení dopadu těchto paliv na životní prostředí, či tvrzení, že letecká společnost směřuje k nulovým čistým emisím skleníkových plynů bez jasných a ověřitelných závazků, cílů a nezávislého systému monitorování,

Po obdržení odpovědí od aerolinek EK společně se zástupci CPC projedná navrhovaná řešení. Pokud letecké společnosti nepodniknou nezbytné kroky k rozptýlení obav uvedených v dopise, mohou následovat další opatření včetně sankcí.

„Chceme-li odpovědné spotřebitele, musíme jim poskytnout přesné informace. Stále více cestujících se stará o svou environmentální stopu a vybírají si výrobky a služby s lepší environmentální výkonností. Zaslouží si přesné a vědecké odpovědi, nikoli vágní nebo nepravdivá tvrzení," uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně EK pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě