logo Silvarium tisk

Evropská komise dnes představí sadu návrhů, jejichž cílem je podpořit zelenou ekonomiku a posílit evropskou soběstačnost v produkci strategických surovin a materiálů. Brusel jimi hodlá reagovat na masivní americkou podporu klimaticky čisté výroby a omezit vliv Číny na produkci důležitých technologií.

Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové se unijní exekutiva chystá mimo jiné usnadnit veřejnou podporu a schvalování projektů zaměřených na rozvoj elektromobility nebo obnovitelných zdrojů energie. Norma určená k podpoře čistého průmyslu (Net Zero Industry Act) má stanovit povinné zastoupení evropské produkce některých klimaticky šetrných technologií.

Další z chystaných návrhů by podle informací uniklých do médií měl otevřít cestu k vytvoření evropského orgánu, který by koordinoval plány na produkci a zpracování strategických surovin typu lithia či kobaltu v Evropě. Komise by podle pracovní verze návrhu normy o strategických surovinách (Critical Raw Materials Act) chtěla, aby země EU do konce desetiletí produkovaly desetinu své každoroční spotřeby a zpracovávaly až 40 procent. Komise chce také zveřejnit pravidla umožňující co nejrychlejší rozšíření produkce a využívání ekologicky čistého vodíku.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě