logo Silvarium tisk

Jakub SZÁNTÓ, moderátor
Po sérii loňských ničivých požárů koordinuje Evropská komise společné přípravy na letošní sezónu. Ta se opět očekává mimořádně horká a suchá. Cílem je mimo jiné zdvojnásobit evropskou flotilu hasičských letadel. Do příprav koordinované pomoci je zapojené i Česko.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
Plameny pohlcují 170 hektarů porostu na belgicko-německé hranici. Hasí se ze vzduchu i ze země. V oblasti, kde na lesní požáry nejsou zvyklí.

Francis CLOTH, velitel zásahu
Šíří se poměrně rychle podrostem a travinami. Ve spolupráci s lesníky jsme se rozhodli požár zadržovat a kolem celé oblasti vytvořit pásmo, které ho nepustí dál.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
Ve Španělsku mají naopak s rozsáhlými požáry zkušeností dost. Letos je ale překvapilo, jak brzy se objevily. Na severu východě i jihozápadě země už zničily tisíce hektarů porostu. Vynutily si evakuace, dosáhly i na domy.

Pedro SÁNCHEZ, španělský premiér
Právě končí zima a už máme co do činění s požáry jako v letních měsících. Souvisí to s klimatickou krizí, kterou prochází celý svět.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
S pokračujícím létem se situace nejen v zemích na jihu kontinentu může zhoršovat. Evropská unie se požárům v rámci společného mechanismu hodlá bránit posílení letecké hasičské flotily, řízené z koordinačního centra v Bruselu.

Janez LENARČIČ, eurokomisař pro humanitární pomoc a řešení krizí
K přírodním katastrofám dochází stále častěji a jsou rozsáhlejší. V posledních letech lesní požáry řádily i v zemích střední, a dokonce i severní Evropy.

Lukáš MATHÉ, redaktor ČT
Stroje poskytne deset členských států. V pohotovosti bude i 450 hasičů se základnami ve Francii, Portugalsku a Řecku.

Celou reportáž najdete zde (čas 17:10)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě