Praha 26. března (ČTK) - Česká republika by měla zvýšit výrobu energie z obnovitelných zdrojů (OZE) minimálně na 24 procent, měla by stanovit povinnost obnovovat lesy, regulovat počty přemnožené zvěře a více přispívat na pomoc rozvojovým zemím, které zasáhla klimatická změna. Ve společné tiskové zprávě to dnes uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Zelený kruh a České fórum pro rozvojovou spolupráci (FoRS), které své návrhy poslaly poslancům jako podklady pro středeční schůzi Sněmovny, jejímž jedním tématem bude ochrana klimatu. Ekologové už delší dobu doporučují také vyšší daně z uhlí, splnění limitů pro uhelné elektrárny a nerozšiřování těžby na velkolomu Bílina.
"Aktuálně podíl obnovitelných zdrojů na konečné spotřebě energie činí 15 procent. Je ale možné, aby výroba obnovitelné elektřiny vzrostla do roku 2030 na dvojnásobek," uvedli ekologové. Hlavní překážkou rozvoje OZE je podle nich absence státní podpory, kvůli čemuž odvětví přes pět let stagnuje.
Podle náměstka pro energetiku René Neděla z ministerstva průmyslu a obchodu stát ročně přispívá 26 miliard korun na OZE, elektřinu z druhotných energetických zdrojů a elektřinu z kombinované výroby elektřiny a tepla. "ČR patří mezi 11 zemí EU, které již splnily cíl pro OZE do roku 2020. ČR dokonce může reportovat vyšší cíl, než který ji byl legislativou EU určen," sdělil ČTK Neděla.
Česká krajina není podle ekologů připravena na změny klimatu mimo jiné i kvůli tomu, že zemědělci nemohou chránit lesy před suchem. Navrhují proto zahrnout do novely lesního zákona povinnost obnovovat lesy nebo usměrňovat počty přemnožené zvěře. Jejich návrh obsahuje i možnost zavedení zemědělských dotací, které by měly pomoci vytvořit na aspoň deseti procentech zemědělských ploch přírodní prvky, které by bez použití chemických přípravků sloužily jako útočiště pro zvěř, ptáky či hmyz, a ke zkvalitnění zemědělské půdy a ke zmenšení souvislých ploch jedné plodiny na nejvýše 20 hektarů.
Ministerstvo zemědělství (MZe) podle mluvčího Vojtěcha Bílého v současnosti pracuje na přípravě nového návrhu lesního zákona, která řeší povinnost obnovovat lesy a přemnoženou zvěř. "Od ledna se také více než zdvojnásobily plochy přírodních prvků, z cca 10,5 procenta na cca 25 procent. Od začátku příštího roku bude omezena výměra jedné plodiny na erozně ohrožených půdách na maximálně 30 hektarů," řekl ČTK Bílý.
Podle zástupců FoRS Česko neplní mezinárodní závazek poskytovat 0,33 procenta hrubého národního důchodu na rozvojovou pomoc chudým zemím, které se musí ve větší míře potýkat s dopady změn klimatu. Český příspěvek patří podle nich mezi nejnižší v Evropské unii a je potřeba ukázat, že si ČR uvědomuje svou odpovědnost, chce více přispět na další léta a také vypracovat plán postupného zvyšování příspěvků. "Část financí mohou zajistit výnosy z prodeje emisních povolenek," řekl ředitel FoRS Pavel Přibyl.
Ve středu budou poslanci projednávat bod o ochraně klimatu, který prosadila Pirátská strana. Do Česka dnes přijede generální ředitel pro oblast klimatu Evropské komise Raffaele Mauro Petriccione a poslancům a senátorům představí evropskou dlouhodobou strategickou vizi klimaticky neutrální ekonomiky EU Čistá planeta pro všechny.
Komentáře
O různých brabcích na ministerstvech nemluvě...
Dovolím si jeden příklad před cca 10 lety tu sázeli za vysokou dotaci stromy (1200ksx240 kč za kus) + práce, a dnes tu jsou dva holé klacky v nefunkční ochraně.
V tu samou dobu tu byl vysázen les-listnatý a ten kupodivu malý vlastník v pohodě zajistil již před 3 lety a je plně zakmeněný, dokonce zde bude dělat prořezávku. A vše bez státní podpory.
Tak ať nám obyčejným lidem toto páni rádochránci tyto niance vysvětlí???
Půjdou se za nás normální vlastníky lesa svolávat, vázat ke stromům.....
Jsem obyčejný člověk a nerozumím.!!!
nátlaková činnost v Ekologii je běžný podnikatelský záměr - to je celé. Funguje na politicko-psychologi ckém základě, podobně jako kdysi odpustky v církvi. Ekologie je v tzv. moderním světě jednou z nejsilnějších náboženských pohnutek, čehož se dá také dobře ekonomicky využít.
Je to trochu depresivní popis skutečnosti, ale myslím, že to tak skutečně je. Martin Klewar
Jinými slovy - opět další nálepkovací, argumentační faul z Vaší strany. A opět nic nového.
Ano, nerozumíte - naprostý souhlas.
On to dobře napsal pan ,,Najše".
Já k tomu připojuji na základě osobních setkání, diskuzí až hádek mnohokrát potvrzený poznatek, že tihle samozvaní ,,ochránci přírody" nemohou nic vysvětlit protože je příroda jednoduše vůbec nezajímá.
Hlavní je zajistit si bezpracný příjem.
Sociolog Petr Hampl myšlení a chování těchto lidí výborně vystihuje v knize ,,Prolomení Hradeb"
Také mu už vyhrožují, protože pravdu nesnesou.
Ochránci přírody mi nejsou proti srsti, ale jen málo z nich dotahuje věci do konce s veškerými náležitostmi a i starostmi.
V době kůrovce, který u nás řádil v r. 2010 jsem je i k sobě volal, ať jdou zakročit a loupat stromy.
Však ale se zlou jsem se potázal, neměl jsem dost na odměny...