Adršpach – Dřevorubecké závody, jak jsou koncipovány v Adršpachu, jsou nejtvrdší dřevorubecké závody u nás od Šumavy po Krkonoše a od Krušných hor po Beskydy. Na start se postavilo celkem rekordních 36 závodníků od nás i ze Slovenska.
„Jedná se o suverénně největší účast, vloni jsme měli ve startovní listině 29 jmen a opět se nám to zvedlo," potěšilo organizátora soutěže Pavla Cohlu, který mohl mít radost také z ideálního zimního počasí i bohaté divácké účasti.
„Myslím, že se to povedlo.
Čísla nám stoupají jak co do počtu závodníků, tak i do návštěvnosti."
Kvůli vysokému zájmu startujících pořadatelé letos také posílili i tým časoměřičů. Aby byl dodržen časový harmonogram, tak se kvalifikační disciplíny odehrávaly na dvou místech zároveň.
Podle ohlasů byla divácky velmi atraktivní nová disciplína, která spočívala v odvětvení stromu a jeho „zapřažení" za lesní kolový traktor. „To byla ta pravá disciplína, která připomíná opravdovou práci v lese, kdy se dělá za traktorem nebo za koněm, takže to k dřevorubectví rozhodně patří. Navíc se tím posílili kvalifikační disciplíny ze dvou na tři, takže všichni startující měli větší šanci dohnat ztrátu, když se jedna disciplína nepovede."
Stejně jako ve všech dosavadních osmi ročnících se navzdory velké konkurenci profesionálních dřevorubců z různých koutů republiky ani letos trofej nestěhuje mimo region. „Prvenství z loňského roku obhájil Jakub Vajda. Ten svou suverenitu potvrzoval od začátku soutěže. Před finálovou disciplínou kácení na přesnost měl takový náskok, že i kdyby skončil z pěti finalistů poslední, tak by stejně vyhrál," udělala Pavlu Cohlovi radost pokračující vláda domácí dřevorubecké školy. „Na druhém místě skončil Peter Smolár z Podbiela na Oravě a třetí Tomáš Jančík ze Vsetína," doplnil a ilustroval tím skutečnost, že dřevorubci se sjíždějí do Adršpachu z široka daleka.
Zatímco vítěz to měl na závodiště za parkovištěm u vstupu do Adršpašského skalního města jen kousek. Nejvzdálenější závodník Marek Sekera musel při cestě na závody urazit přes 700 kilometrů z východního Slovenska.
Úkoly, které rozhodli o Dřevorubci roku
Závod začal výměnou řetězu na liště s kontrolním řezemFyzické dispozice startujících prověřila nakládka a skládka 10 velkých polen na valník. Třetí disciplína byla novinka, která rozhodla o tom, kdo postoupí do semifinále. Závodníci měli za úkol doodvětvit strom, seříznout, popsat, uvázat kládu do řetězu a dá znamení strojníkovi na lakatošovi, že může táhnout.
Po těchto třech disciplínách se dvacet nejlepších dostalo do semifinále, kde přesekáváli volně ležící poleno a odvětvovali kmen. Královskou disciplínou pro pět nejlepších bylo závěrečné kácení kmene na přesnost.