logo Silvarium tisk

Název: Dřevorubci jsou v kurzu
Zdroj: Kutnohorský deník
Datum: 31.01.2007
Podtitulek: Region se vypořádává s následky orkánu - Přírodní živel udělal ze statných stromů třísky na zátop
Autor: Luboš Hájek
Rubrika: KUTNOHORSKO

Kutnohorsko - Rychle se vypořádat s následky orkánu Kyrill, to je pro nadcházející období hlavní úkol lesních dělníků. Větrná kalamita zasáhla zejména porosty spolešnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora. "V současné době je ztráta vyčíslena na zhruba třicet milionů korun. Vichřici padlo odhadem za oběť celkem dvacet až dvaadvacet tisíc kubíků dřeva, což představuje sto dvacet procent roční těžby," sdělil místostarosta Václav Vančura.
Jako prozíravý tah firmy se proto zdá být nejen částečné pojištění lesů, ale také dlouhodobě naplánovaný nákup harvestoru. Ten lesníci využívají od včerejška. Moderní technika za osmnáct milionů korun umí stojící strom pokácet a nasměrovat jeho pád vhodným směrem. Kmen poté odvětví a nakrátí na požadovanou délku. Předností zařízení je také zvýšení bezpečnosti práce v těžební činnosti nebo šetrnost k porostu, podrostu i půdě. Na obsluhu stroje stačí jeden zaškolený pracovník, veškeré evidenční a provozní údaje zaznamenává počítač. "Pokud nebude extrémní počasí, mohli bychom dřevní hmotu zpracovat a zlikvidovat do konce května nebo června," předeslal ředitel společnosti Městské lesy a rybníky Kutná Hora Stanislav Peroutka.
Orkán poškodil zejména porosty ve stáří od devadesáti do sto dvaceti let. "To je nejcennější dřevo, které se mělo těžit a dobře finančně zhodnotit. Místo toho skončí ze sedmdesáti procent pouze jako palivo," naznačil další ekonomickou nevýhodu po řádění přírodního živlu Václav Vančura. A to ještě hrozí nebezpečí v podobě náletu lýkožrouta a ještě zákeřnějšího dřevokaze.
Vzhledem k tomu, že orkán Kyrill zasáhl celé území České republiky, je nyní na pracovním trhu značná poptávka po těžařských četách. "Zvyšuje se tak nákladová položka za zpracování kubíku dřeva, protože musíme těžaře dobře zaplatit. V opačném případě by utekli do "atraktivnějších" lokalit v jižních a severních Čechách," zakončil Václav Vančura.

Luboš Hájek

Foto - Nový harvestor stál osmnáct milionů korun. Polovinu částky pokryla dotace, zbytek bude společnost Městské lesy a rybníky Kutná Hora splácet formou leasingu.

Foto - 2x Michal Bílek

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě