Cheb – Jedinečné a kvalitní dřevo získává město Cheb ze své části lesa v německém Bavorsku. Ukazuje se tak, že se dlouhá léta, po která vedení Chebu o část lesa bojovalo, vyplatila. Město Cheb má v Bavorsku celkem přes 640 hektarů.
„Na jižní straně Dyleně v části chebského lesa roste především smrk, který tu má jedinečné podmínky," sdělil jednatel společnosti Lesy města Chebu Josef Kubát.
Odborníci si především chválí, že kmeny smrků jsou pravidelné a nemají tak zdeformovaný růst.
„Bavorské dříví prodáváme na pilu v Chlumci nad Cidlinou. Z Bavorska putuje dříví do Čech, což není v obchodování se dřevem obvyklé.
Materiál z chebského lesa slouží k výrobě takzvané klapkoviny, což jsou komponenty pro výrobu hudebních nástrojů," podtrhl jedinečnost dřeva Josef Kubát.
Hospodaření v roce 2016 se řídilo plánem rozpočtu, schváleným Radou města Chebu. Přesný výsledek hospodaření bude znám po vystavení příslušných dokumentů ze strany německého finančního úřadu a následném sloučení účetnictví obou poboček.
„Již nyní však víme, že zisk společnosti za rok 2016 přesáhne původně plánovanou výši 0,5 milionu korun.
Hospodářský výsledek byl ovlivněn příznivým vývojem cen dříví na trhu v prvním pololetí roku. Vhodným druhováním a prodejem cenných sortimentů se podařilo dosáhnout průměrného zpeněžení 1680 korun za metr krychlový dřeva," vyčíslil Kubát. V uplynulém roce došlo ke zlepšení celkového stavu lesa. „A to zejména z důvodu důsledné péče o kultury, pečlivým prováděním výchovných zásahů a využíváním podrostních způsobů hospodaření při obnově mýtních porostů. V minulém roce nedošlo vlivem nepříznivých přírodních faktorů k nárůstu kalamitních ploch," konstatoval Kubát. V roce 2016 společnost uplatnila možnost získání finanční dotace od Karlovarského kraje určené na hospodaření v lesích, a to ve výši 600 tisíc korun.
Dřevo z německého lesa se využívá pro výrobu nástrojů (Chebský deník)
Monitoring médií
- úterý 24. únor 2026
- Národní parky nelze kácet, varuje Bursík a dodává: Dotace na opravy domů přečerpala už Fialova vláda (irozhlas.cz)
- Lanškroun chce obnovit krajinu, vysadí tisíce stromů a vytvoří biokoridory (ČTK)
- V Libušině údolí probíhá kácení suchých stromů. Cílem je bezpečnost i obnova lesa (trebic.cz)
- Meandry vytvořené na Mikulečském potoce na Svitavsku podpoří biodiverzitu (ČTK)
- Řadu domácností zaskočila zima. Pelety teď dokupují za vyšší ceny (TZ Klastru Česká peleta)
- pondělí 23. únor 2026
- MŽP připravuje legislativní úpravy pro ochranu přírody a ovzduší (ČTK)
- Pavel dnes jmenuje kandidáta Motoristů Červeného ministrem životního prostředí (ČTK)
- Nejbližší priority Červeného v čele MŽP budou NZÚ a akcelerační zóny (ČTK)
- Červený je ve vysoké politice nováčkem, poslancem je od loňských voleb (ČTK)
- Až Motoristé uvidí lesy Šumavy, postoj změní, míní ředitel národního parku (seznamzpravy.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, Před 22 minutCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 3 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 4 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 4 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 5 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 6 dnyHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ... -
Národní parky mají přijít o značnou část příspěvků na hospodaření
, Před 6 dnyNa hospodaření? Na účelné vynakládání výrobních zdrojů? -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 1 týdnemJo, Slovinsko... :-) ...













