logo Silvarium tisk

Také jste si vždy mysleli, že v budoucnosti budeme obklopeni roboty? Budoucnost už je tady, chtělo by se říct, protože roboti jsou všude kolem nás. A to především proto, aby nám pomohli tam, kde je práce lidskýma rukama moc náročná. Jako třeba v dřevařském byznysu. Lidi v něm nahrazuje robot Kuka.

Roboty si asi většina z nás představovala hlavně jako humanoidy, kteří vypadají a pohybují se podobně jako člověk. Na tento typ robota se dá narazit stále častěji, a už nyní je proto jasné, že celou řadu povolání od lidí zřejmě kompletně převezmou. Nicméně takových robotů pořád není většina. Víc je těch, kteří nemají s podobou člověka nic společného. Jsou to totiž průmysloví roboti, kteří nemají oslňovat vzhledem, nýbrž výkonností. Takoví pracují například v německé firmě Sägewerk Echtle KG, která se zabývá výrobou masivních dřevěných desek. Její vedení se rozhodlo využít robota od společnosti Kuka.

Robot zbaví lidi dřinyO robotizaci se můžeme dočíst snad v kterémkoliv odvětví a dřevozpracující průmysl není výjimkou. Ostatně dokládá to skutečnost, že poslední ročník veletrhu WOOD-TEC byl věnovaný právě automatizaci, robotizaci a digitalizaci ve zpracování dřeva. Předseda správní rady Svazu výrobců dřevozpracujících strojů a zařízení Zdeněk Bezděk potvrdil, že o roboty v tomto odvětví zájem je. „Velké firmy chtějí zvýšit efektivitu a produktivitu, mají zájem o automatizaci, robotizaci a vnímáme i jejich požadavky na různé dopravníky a mechanizaci. Vedle nedostatku kvalifikovaných pracovníků totiž panuje také nedostatek pomocných sil, proto firmy raději investují do mechanizace, aby udržely produkci na určité úrovni a vypořádaly se s nedostatkem pracovníků," říká Bezděk.

Je přitom škoda, aby o robotech uvažovaly jen velké firmy. Roboti mohou výrazně pomoci i středním a malým firmám, kterým mohou kompenzovat dlouhodobý nedostatek pracovních sil, ušetřit nemalé finanční prostředky a vytěsnit obrovskou dřinu, která je zejména v menších firmách doposud nutná. Navíc je možné na pořízení těchto zařízení čerpat finance z 9. výzvy operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, kterou ministerstvo práce a obchodu vyhlásilo 10. prosince loňského roku. Automatizace a robotizace v tomto oboru se totiž v České republice zatím příliš neprosadila, není tedy od věci se nepoučit, jak to dělají jinde.

Pracuje více či méně svižněNěmecká společnost Sägewerk Echtle oslovila firmu Kuka s požadavkem na dodání robota, který by dokázal obsluhovat linku na výrobu dřevěných desek, jejichž hrany měří až 3,2 metru. Pro člověka je manipulace s těmito deskami složitá – špatně se přenášejí a jsou těžké. Robot si nejen s tímto měl za úkol poradit. Měl být přesný, flexibilní a rychlý. Musel umět reagovat na to, že někdy je práce méně a někdy více, takže je potřeba přizpůsobit rychlost práce. Zatímco u živého zaměstnance to může být problém, robotovi to lze jednoduše přikázat.

Pro robota je tak práce s deskami hračkou. Robot Kuka KL 4000 se v továrně se dřevem pohybuje po lineární ose, takže zvládne obsloužit široký rádius. Navíc je schopný vykonávat hned několik činností, nejenom pouze jednu. Robot tak například obsluhuje CNC stroj, lis a brusný stroj, navíc pořadí těchto činností se může měnit podle aktuální potřeby.

Robot manipuluje s dřevěnými deskami pomocí vakuového chapadla, které se k desce jednoduše přisaje a snadno ji poponese, kam potřebuje. Naprosto přesně a rychle. Je také možné reagovat, pokud je brusný stroj právě vytížený opracováváním jiných desek. V takovém případě je totiž pečlivě složí vedle brusného stroje do vyrovnávacího zásobníku a stroj je posune později.
Následně jsou panely přepraveny do robotické buňky prostřednictvím válečkového dopravníku, aby je robot zvedl chapadlem a založil do CNC stroje. Ten panely nařeže a robotovi tak zbývá je jen přenést k brusnému stroji na finální opracování. Vše zcela přesně, bez jakýchkoliv pauz na jídlo, toaletu a hlavně bez lidské dřiny.

Robot takto pracuje už déle než rok a majitel dřevařské firmy neskrývá spokojenost: „Byli jsme schopni odebrat našim zaměstnancům fyzicky náročnou práci a zvýšit produktivitu," přiznává Manuel Echtle. Podaří se něco podobného i českým firmám?

Michaela Kadlecová

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě