logo Silvarium tisk

Počty divokých prasat ve střední Evropě podle odborníků rychle rostou a způsobují značné škody na čerstvě vysázených sazenicích stromů. Divočáci je vytahují ze země nejčastěji během prvních čtyř týdnů po výsadbě, a snižují tím úspěšnost obnovy lesů po kůrovcové kalamitě, zjistili vědci z Mendelovy univerzity v Brně. Zároveň hledají způsob, jak rostliny chránit, uvedli v tiskové zprávě.

Vědci získali data z dotazníku mezi vlastníky lesů, z průzkumu škod v modelových oblastech i z experimentů v lokalitách s velkou populací prasat. „Poškození výsadby je rozšířeným jevem, v silně postižených lokalitách může zasáhnout až 80 procent vysazených stromů,“ uvedl Jiří Kamler z lesnické a dřevařské fakulty.

Divočák se podle odborníků neřídí typem sazenic ani složením jejich substrátu. Stromy vytahuje beze stop poškození kořenů. Vědci si však nejsou jistí proč. Jednou z možností je zvědavost kanců. „Pro nás je to velký problém, třeba v posledních dnech nám divočáci vytahali zasázené duby. Cítí čerstvou půdu a larvy zachycené v kořenech. Selatům se zase ve zkypřené půdě dobře ryje, buď hledají žížaly nebo si hrají,“ řekl lesník Zbyněk Šafránek ze Školního lesního podniku Křtiny, který patří Mendelově univerzitě.

Podle získaných údajů odhadujeme, že škody způsobené divokými prasaty na sazenicích dřevin v roce 2019 v celé České republice dosáhly desítek milionů korun,“ sdělil Kamler. Řešením je podle něj snížení počtu divokých prasat a ochrana čerstvě založených porostů nejméně čtyři týdny po výsadbě.

Vědci z Mendelovy univerzity se snaží najít prostředky, které by divoká prasata odpuzovaly. Zkoušeli přírodní přípravky na bázi paprik, pepře nebo hřebíčku, které fungovaly, ale byly drahé. Nyní vyvíjí levnější účinnou látku s odpuzujícími účinky.

Podle Šafránka ale sazenice neničí jen divočáci. „Tuto zkušenost máme i s jinou lesní zvěří, třeba daňky, jeleny nebo muflony. Jdou podél řádku a občas z něj vytáhnou sazenice, které nechají ležet vedle,“ dodal. Lesníci to řeší pachovými odpuzovači zvěře a nejjistější ochrana je stavba oplocenek.

Komentáře  

+6 # Starý 2021-11-03 07:14
A tak je to v "myslivosti" a u myslitelů tohoto státu běžné...
Na les se kašle a "myslivost" hájí a tvrdě a rychle hájí i dále včetně senátu a dnešní garnitury.

Tak tedy rychle učme naše dětičky, že na houby se nebude chodit do lesa, ale mezi prasata a jiná zvířátka :-), která to tu zcela ovládnou.
V lesích přibývají tůně, tak to již asi nebude jen přirozený výskyt siky, daňka, ale bude to třebas krokodýl. Však "myslivec" se postará.........

Naše kulturní hodnoty to jistě pozvedne....

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě