logo Silvarium tisk

Městské lesy Chomutov připravily několik zajímavých programů pro děti z mateřských a základních škol. Cílem exkurzí je dětem zábavnou a zážitkovou formou předat a upevnit jejich znalosti o lese, přírodě a životním prostředí. Obrovskou výhodou je místo konání programu – děti jsou při něm totiž přímo v lese. „Každý program je velice flexibilní a dokážeme ho upravit podle požadavků učitelů. Pro děti je velmi zajímavý tím, že se v něm střídají jednotlivé činnosti. Máme připraveno velké množství různých aktivit, her, ukázek i praktických činností, takže i děti, které navštíví jeden program vícekrát, se nikdy nebudou nudit a učit se to samé," uvedla Martina Zdiarská, lesní pedagožka Městských lesů.
Na poznávání rostlin a živočichů je zaměřen program Les plný života. Žáci při něm poznají, co v lese roste i kdo v něm žije. „Seznamujeme děti se základními druhy stromů, keřů či bylin, nebo s živočichy, kteří v lese žijí. Některé druhy rostlin i zvířat děti během programu vidí na vlastní oči. Dozví se také, jak se mají v lese chovat," vysvětlila pedagožka.
Jak roste les, těží se stromy a co se ze dřevem dále děje, poznávají děti v programu Od semínka po nábytek. Školáci poznají, jak ze semínka vyroste strom, jak o něj lesníci pečují, vytěží ho a následně se z něj vyrobí třeba nábytek. Důraz je kladen také na informace, že se jedná o obnovitelný materiál, ze kterého lze vyrobit široké spektrum věcí potřebných pro život.
Téma programu Ochrana lesa je zřejmé již z jeho názvu. Lesníci dětem ukazují, jak se o les starají po celý rok, co lesu škodí a jak ho lze chránit. Dále vysvětlují význam lesa pro člověka i pro zvířata a rostliny.
Proměny lesa během ročních období nabízí program Les od jara do zimy. Tento program může být rozdělen do čtyř částí, aby děti poznaly les vždy v daném období. Lesníci účastníky seznámí s proměnami lesy, vysvětlí, jak se změnám přizpůsobují stromy i živočichové a popíší svou práci během jednotlivých období.
V programu Les všemi smysly poznávají děti přírodu nejen očima, ale také sluchem, hmatem či čichem. „Dáváme jim možnost osahat si kůru stromů, rozlišovat vůně a zaposloucháme se i do zpěvu ptáků či zvuků zvířat," doplnila Martina Zdiarská.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě