Postarat se o stromy napadené kůrovcem musejí lesníci v řadě regionů Česka. Například Městské lesy Chrudim tak letos očekávají ztrátu téměř 4,2 milionu korun. Ještě před rokem očekávaly, že porosty zůstanou v dobré kondici. Po měsících bez vláhy přišla pohroma. V některých částech jejich lesů je vážně poškozena asi třetina převážně smrkových porostů, schnou i listnáče.
Loni se v českých lesích vylíhly tři až čtyři generace kůrovce. Letos by jeho invazi mohlo zpomalit nynější chladnější počasí s většími srážkami. „Samozřejmě zlepšuje vitalitu stromů, kůrovce ale nezastaví. I letos bude záležet na dalším vývoji počasí," řekl Deníku lesnický analytik Aleš Erber.
MILIARDY PRO LESNÍKY
Ministr zemědělství Miroslav Toman před týdnem uvedl, že jeho úřad letos na podporu správného hospodaření v lesích vynaloží 1,15 miliardy korun. Další tři miliardy pro vlastníky lesů hodlá získat jak ze státních, tak z evropských prostředků.
Podle odhadů expertní skupiny Czech Forest Think Tank loni kůrovci spolu se suchem stáli za zničením nejméně 50 tisíc hektarů lesů, což odpovídá rozloze Prahy. Letos to může být až desetkrát více. Odhady loňských škod v lesích dosahují 20 miliard korun, letos to může být až 30 miliard. Pro boj s kůrovcem a obnovu porostů by přitom podle expertů bylo potřeba vynaložit mnohem více peněz.
Vzhledem k tomu, že se stromy zasažené kůrovcem ve velkém kácí, se ceny dřeva výrazně propadly. Dřevo se kupí na skladištích nebo se vyváží bez další přidané hodnoty do zahraničí. V prvním čtvrtletí letošního roku se jej vyvezlo o 60 procent více než ve stejném období roku loňského.
„Při zachování tempa růstu by to znamenalo, že se letos z Česka exportuje 12 až 14 milionů metrů krychlových dřeva," míní Erber. Jen do Číny v prvních třech měsících směřovalo desetkrát více dřeva než loni. Další růst vývozu je omezen kapacitou přístavu v Hamburku.
Celý článek najdete v Deníku.