logo Silvarium tisk

Více než 1 400 kusů výjimečného dříví od 14 vlastníků vydražili zájemci na dalším ročníku aukce cenných sortimentů dříví, kterou na začátku února pořádala společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL). Aukce se konala již počtvrté, opět v prostorách polesí Kroměříž, avšak letos poprvé využili lesníci také nově zajištěnou zpevněnou plochu v Holešově. Celkem bylo nabídnuto k prodeji 1 351 m3 dříví s průměrnou cenou vyšší než 10 000 Kč za m3. Své dříví v aukci nabízeli nejen Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, ale také další lesnické subjekty z celé České republiky. Mezi dražiteli se naopak kromě českých dřevozpracovatelů objevili také kupující ze zahraničí.

„I přes velmi dynamický vývoj na trhu se dřívím, kterého jsme byli v uplynulém roce svědky, se první letošní aukce vydařila nadstandardně. Věřím, že jak ve vztahu ke kupujícím, tak i k prodávajícím,“ komentuje úspěch první aukce Arcibiskupských lesů a statků Olomouc v roce 2023 jednatel společnosti Arnošt Buček a dodává, že na výběr bylo celkem sedmnáct druhů dřevin.

„Ze sortimentů převažovaly především dubové výřezy, ale v nabídce byly také jasany, ořešáky, modříny, jilmy, břeky, javory a další. Nejvyšší výsledné ceny v aukci dosáhl právě kvalitní dubový výřez. Kupující za něj byli ochotni dát 42 743 Kč/m3,“ doplňuje Arnošt Buček.

Průměrná cena se u veškerého draženého dubového dříví vyšplhala na 14 244 Kč/m3. Mezi nejcennější výřezy nejvíc zastoupených dřevin patřily ořešák černý 38 136 Kč/m3, modřín opadavý 16 800 Kč/m3, javor klen 14 534 Kč/m3, jilm habrolistý 12 681 Kč/m3 nebo jasan ztepilý za 10 800 Kč/m3. Zájemců z řad dražitelů byly více než dvě desítky.

„Naším hlavním cílem je, aby všichni vlastníci lesů dostali za své dříví adekvátní cenu a všichni zpracovatelé cenných sortimentů dříví u nás získali takové dříví, které pro svou práci potřebují. Spektrum nabídky bylo opravdu široké, nejen díky počtu druhů dřevin, ale i díky rozličným délkám a objemům jednotlivých sortimentů, aby si každý kupující mohl vybrat dle vlastních preferencí. Důležitou roli hrála také vysoká kvalita jednotlivých výřezů,“ vysvětluje jednatel ALSOL Arnošt Buček s tím, že výnosy z aukce pomohou lesníkům pokrýt část nákladů na pěstební činnost a cennému dříví se naopak dostane odpovídajícího využití, ať už v podobě například uměleckých děl či nábytku.

Po skončení aukce připravily Arcibiskupské lesy a statky Olomouc společné setkání prodávajících zapojených do aukce a dalších zájemců z řad odborné lesnické veřejnosti spojené s vyhodnocením výsledků realizovaných sortimentů.

„Vzájemná setkání správců lesů a dalších dodavatelů dříví spojená s věcnou diskuzí vedou k zefektivnění organizace aukcí i k lepší přípravě samotných výřezů. Věříme, že i díky těmto krokům bude další aukce cenných sortimentů, která je plánována na 29. března, stejně úspěšná,“ uzavírá Arnošt Buček z ALSOL.

alsol.cz

Komentáře  

+4 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-13 12:25
„Vzájemná setkání správců lesů a dalších dodavatelů dříví spojená s věcnou diskuzí vedou k zefektivnění organizace aukcí i k lepší přípravě samotných výřezů."

Určitě by stálo za to, dovychytat ještě katalog - ikdyž furt lepší, jak uzavřená dražba v Deblicích.

Pro inspiraci asi nejvydařenější, co jsem zatím viděl.

https://www.thueringenforst.de/fileadmin/user_upload/PDF/Submission/Losverzeichnis-2023.pdf

co tady zatím chybí - lesní správa dodaného kusu - to hraje nemalou roli při opakovaném nákupu, protože už jako kupec víte, co můžete čekat ve vnitřku kmene, když máte zkušenost z minula.
není tam česká anomálie - minimální cena
a nechybí certifikace
a nebyly by od věci i přeložené zkratky dřevin
+5 # petrv 2023-02-15 14:06
Jen pro info, díval jsem se na ten katalog a rádi se poučíme (nemyslím to ironicky) v čem (když pominu fotky) je katalog ALSOL lepší než v Deblicích a v čem je dražba ALSOL otevřenější (když píšete, že v Deblicích je uzavřená - rozhodně je však otevřená pro všechny vlastníky a kupující - po naplnění kapacity).
+2 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-16 12:07
Jo, to je zajímavá otázka.
Zkuste si představit sebe jako nákupčího menší firmy řekněme ze Saska, kterej jako správnej fricek neumí česky a nezná východní manýry. A nemá známý.
Sedne k bedně - a co najde v čechách ? Vůbec nic, ješto je české označení nekompatibilní - špatný překlad.
Když se na to neuflákne, tak možná podle fotek a reklamy v německém tisku objeví Alsol.
A poučen pak Deblice a Michnu.
U Michny najde i katalog, a tak zjistí, že maj i poptávanej modřín. U Alsolu zjistí, z historie nabídek, i kolik by asi za to, co potřebuje, měl nastřelit.
U Michny ne, tam není historie veřejná. Bude to tím, že prodává dříví nakoupené, tedy není radno vysoké prodeje zase až tak předvádět.
U Deblic není veřejná ani nabídka, ani historie - myslím jednotlivých kusů, průměry vám nepomůžou ve vlastním nástřelu. Já to aspoň nenašel.
Správná - tak abych koupil - nabídka je dána srovnáním kvality a minulou nabídkou konkurence.
Jasně, tu asi tady každej, kdo fakt kupuje má, ale posun v ceně dělají nový kupci stejného sortimentu.
To je přesně ten rozdíl v cenách Alsolu a Deblic - někde tomu říkaj marketing.
Můžete samozřejmě ty katalogy i sami rozesílat, takže je marketig, jen není veřejný, nic méně to pořád bude působit východním dojmem dražby uzavřené pro zvané. Tak jak to je v čechách normální i jinde, jak v lesnictví. Udělá se výběrové řízení na stavbu školky, vítěze známe, místní strejda a k tomu se pozvou ještě tři firmy od jinud - vše dle zákona.
Ta dražba v Deblicích, tak jako v Sušici a Volarech dycky bude lepší, jak bilancovaný příděly, ale tah na branku tomu chybí.
Jestli v tom není nic jinýho, tak obhodník bude ten zájem mít dycky trochu deformovanější jak vlastník.
Ty léta pořádané dražby mají i různé soutěže, rozhovory v tisku, návštěvy ministrů.
To všecko ceny nevlivní hned, ale láká nové kupce.
Čím víc na západ, tím jsou ceny vyšší.
Dýhárna z Rakouska platí lehce nad polovinu ceny dýhárny z Hamburku.
+4 # petrv 2023-02-16 12:56
Díky za odpověď i náměty.
Na něčem se pracuje něco je k diskuzi (např ty www stránky - kde to vše snad pro další sezónu bude - viz www.woodauction.cz a www.woodauction.eu), ale jinak se ta nabídka i katalog rozesílá na všechny strany a koho máme v databázi, tak i výsledky - vše "otevřeně, transparentně". Udělat dobrou dražbu, která dobře dopadne, není až taková legrace a je s tím spoustu práce a snažíme se o to již 8 let a už nám snad nikdo nevezme, že jsme v tom v ČR byli první, nebylo to hlavně ze začátku jednoduché a ne vždy nám bylo i přáno. Nicméně bez jakékoliv namyšlenosti se domnívám, že jsme v tomto pro ostatní organizátoři dražeb byli větší či menší inspirací. Úspěch dražby je vždy o tom mít dostatek kvalitního dříví na jednom místě (optimálně 1 tis m3+) a nalákat tam dostatek kvalitních kupujících. Na to většinou jeden vlastník nestačí a i v zahraničí se spojují. Malé dražby s málo kupujícími můžou skončit i hůř než přímý prodej.
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-17 11:26
Se vším souhlas. Moc tomu fandím.
Je to hlavně o povědomí toho, že když budete jen valit kubíky, tak to bez hub a borůvek neufinancujete.
Je to generační problém a čím větší publicita. tím to má větší šanci.
Tady je to pořád o tom, že půlka dřeva v dražbě - a nejen v Deblicích - tam být nemá. A to co tam má být, se často ošéfuje po staru.
A taky to, že dobrý dřevo se fakt pěstuje, né vybírá z vagonu pilařiny.
A že dobrý dřevo se vždy prodá za dobrou cenu. Protože prostě není a nebude.
Ten rozdíl je v čechách nejviditelnější na verpánu - ten je tu fakt dobrej a je ho dost a poptávka veliká - ale do aukcí se zatím dostává pomálu.
No, jo, no, když Lčr zase zavádí příděly.....
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-17 12:08
Tohle potřebujete pro posouzení, co na dražbu dodat a pro koupi pak i rozpis každýho kusu.
Jinak to je ruleta.
https://www.sbs.sachsen.de/download/Submission_2023_Baumartenerloese_3_Jahre.pdf

Vidíte tady, že zimní dub se za dva roky prodává za dvojnásobek.
Modřín jde nahoru.
Borovici před dvěma rokama nikdo nechtěl, nabídka klesla a cena je letos taky skoro dvojnásobná.
Smrk stoupá jak vzteklej.
A až na habr a břízu to jsou všecko ceny přes 5 tisíc.

Dokonce je v Rakousku firma, která spekuluje na dříví bez příhozu - za cenu paliva - a je v tom docela úspěšná, koupí sice nic moc dřevo ale za pakatel.
Jak píšete - někdy je to lepší prodat napřímo.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě