logo Silvarium tisk

Více než 1 400 kusů výjimečného dříví od 14 vlastníků vydražili zájemci na dalším ročníku aukce cenných sortimentů dříví, kterou na začátku února pořádala společnost Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. (ALSOL). Aukce se konala již počtvrté, opět v prostorách polesí Kroměříž, avšak letos poprvé využili lesníci také nově zajištěnou zpevněnou plochu v Holešově. Celkem bylo nabídnuto k prodeji 1 351 m3 dříví s průměrnou cenou vyšší než 10 000 Kč za m3. Své dříví v aukci nabízeli nejen Arcibiskupské lesy a statky Olomouc, ale také další lesnické subjekty z celé České republiky. Mezi dražiteli se naopak kromě českých dřevozpracovatelů objevili také kupující ze zahraničí.

„I přes velmi dynamický vývoj na trhu se dřívím, kterého jsme byli v uplynulém roce svědky, se první letošní aukce vydařila nadstandardně. Věřím, že jak ve vztahu ke kupujícím, tak i k prodávajícím,“ komentuje úspěch první aukce Arcibiskupských lesů a statků Olomouc v roce 2023 jednatel společnosti Arnošt Buček a dodává, že na výběr bylo celkem sedmnáct druhů dřevin.

„Ze sortimentů převažovaly především dubové výřezy, ale v nabídce byly také jasany, ořešáky, modříny, jilmy, břeky, javory a další. Nejvyšší výsledné ceny v aukci dosáhl právě kvalitní dubový výřez. Kupující za něj byli ochotni dát 42 743 Kč/m3,“ doplňuje Arnošt Buček.

Průměrná cena se u veškerého draženého dubového dříví vyšplhala na 14 244 Kč/m3. Mezi nejcennější výřezy nejvíc zastoupených dřevin patřily ořešák černý 38 136 Kč/m3, modřín opadavý 16 800 Kč/m3, javor klen 14 534 Kč/m3, jilm habrolistý 12 681 Kč/m3 nebo jasan ztepilý za 10 800 Kč/m3. Zájemců z řad dražitelů byly více než dvě desítky.

„Naším hlavním cílem je, aby všichni vlastníci lesů dostali za své dříví adekvátní cenu a všichni zpracovatelé cenných sortimentů dříví u nás získali takové dříví, které pro svou práci potřebují. Spektrum nabídky bylo opravdu široké, nejen díky počtu druhů dřevin, ale i díky rozličným délkám a objemům jednotlivých sortimentů, aby si každý kupující mohl vybrat dle vlastních preferencí. Důležitou roli hrála také vysoká kvalita jednotlivých výřezů,“ vysvětluje jednatel ALSOL Arnošt Buček s tím, že výnosy z aukce pomohou lesníkům pokrýt část nákladů na pěstební činnost a cennému dříví se naopak dostane odpovídajícího využití, ať už v podobě například uměleckých děl či nábytku.

Po skončení aukce připravily Arcibiskupské lesy a statky Olomouc společné setkání prodávajících zapojených do aukce a dalších zájemců z řad odborné lesnické veřejnosti spojené s vyhodnocením výsledků realizovaných sortimentů.

„Vzájemná setkání správců lesů a dalších dodavatelů dříví spojená s věcnou diskuzí vedou k zefektivnění organizace aukcí i k lepší přípravě samotných výřezů. Věříme, že i díky těmto krokům bude další aukce cenných sortimentů, která je plánována na 29. března, stejně úspěšná,“ uzavírá Arnošt Buček z ALSOL.

alsol.cz

Komentáře  

+4 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-13 12:25
„Vzájemná setkání správců lesů a dalších dodavatelů dříví spojená s věcnou diskuzí vedou k zefektivnění organizace aukcí i k lepší přípravě samotných výřezů."

Určitě by stálo za to, dovychytat ještě katalog - ikdyž furt lepší, jak uzavřená dražba v Deblicích.

Pro inspiraci asi nejvydařenější, co jsem zatím viděl.

https://www.thueringenforst.de/fileadmin/user_upload/PDF/Submission/Losverzeichnis-2023.pdf

co tady zatím chybí - lesní správa dodaného kusu - to hraje nemalou roli při opakovaném nákupu, protože už jako kupec víte, co můžete čekat ve vnitřku kmene, když máte zkušenost z minula.
není tam česká anomálie - minimální cena
a nechybí certifikace
a nebyly by od věci i přeložené zkratky dřevin
+5 # petrv 2023-02-15 14:06
Jen pro info, díval jsem se na ten katalog a rádi se poučíme (nemyslím to ironicky) v čem (když pominu fotky) je katalog ALSOL lepší než v Deblicích a v čem je dražba ALSOL otevřenější (když píšete, že v Deblicích je uzavřená - rozhodně je však otevřená pro všechny vlastníky a kupující - po naplnění kapacity).
+2 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-16 12:07
Jo, to je zajímavá otázka.
Zkuste si představit sebe jako nákupčího menší firmy řekněme ze Saska, kterej jako správnej fricek neumí česky a nezná východní manýry. A nemá známý.
Sedne k bedně - a co najde v čechách ? Vůbec nic, ješto je české označení nekompatibilní - špatný překlad.
Když se na to neuflákne, tak možná podle fotek a reklamy v německém tisku objeví Alsol.
A poučen pak Deblice a Michnu.
U Michny najde i katalog, a tak zjistí, že maj i poptávanej modřín. U Alsolu zjistí, z historie nabídek, i kolik by asi za to, co potřebuje, měl nastřelit.
U Michny ne, tam není historie veřejná. Bude to tím, že prodává dříví nakoupené, tedy není radno vysoké prodeje zase až tak předvádět.
U Deblic není veřejná ani nabídka, ani historie - myslím jednotlivých kusů, průměry vám nepomůžou ve vlastním nástřelu. Já to aspoň nenašel.
Správná - tak abych koupil - nabídka je dána srovnáním kvality a minulou nabídkou konkurence.
Jasně, tu asi tady každej, kdo fakt kupuje má, ale posun v ceně dělají nový kupci stejného sortimentu.
To je přesně ten rozdíl v cenách Alsolu a Deblic - někde tomu říkaj marketing.
Můžete samozřejmě ty katalogy i sami rozesílat, takže je marketig, jen není veřejný, nic méně to pořád bude působit východním dojmem dražby uzavřené pro zvané. Tak jak to je v čechách normální i jinde, jak v lesnictví. Udělá se výběrové řízení na stavbu školky, vítěze známe, místní strejda a k tomu se pozvou ještě tři firmy od jinud - vše dle zákona.
Ta dražba v Deblicích, tak jako v Sušici a Volarech dycky bude lepší, jak bilancovaný příděly, ale tah na branku tomu chybí.
Jestli v tom není nic jinýho, tak obhodník bude ten zájem mít dycky trochu deformovanější jak vlastník.
Ty léta pořádané dražby mají i různé soutěže, rozhovory v tisku, návštěvy ministrů.
To všecko ceny nevlivní hned, ale láká nové kupce.
Čím víc na západ, tím jsou ceny vyšší.
Dýhárna z Rakouska platí lehce nad polovinu ceny dýhárny z Hamburku.
+4 # petrv 2023-02-16 12:56
Díky za odpověď i náměty.
Na něčem se pracuje něco je k diskuzi (např ty www stránky - kde to vše snad pro další sezónu bude - viz www.woodauction.cz a www.woodauction.eu), ale jinak se ta nabídka i katalog rozesílá na všechny strany a koho máme v databázi, tak i výsledky - vše "otevřeně, transparentně". Udělat dobrou dražbu, která dobře dopadne, není až taková legrace a je s tím spoustu práce a snažíme se o to již 8 let a už nám snad nikdo nevezme, že jsme v tom v ČR byli první, nebylo to hlavně ze začátku jednoduché a ne vždy nám bylo i přáno. Nicméně bez jakékoliv namyšlenosti se domnívám, že jsme v tomto pro ostatní organizátoři dražeb byli větší či menší inspirací. Úspěch dražby je vždy o tom mít dostatek kvalitního dříví na jednom místě (optimálně 1 tis m3+) a nalákat tam dostatek kvalitních kupujících. Na to většinou jeden vlastník nestačí a i v zahraničí se spojují. Malé dražby s málo kupujícími můžou skončit i hůř než přímý prodej.
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-17 11:26
Se vším souhlas. Moc tomu fandím.
Je to hlavně o povědomí toho, že když budete jen valit kubíky, tak to bez hub a borůvek neufinancujete.
Je to generační problém a čím větší publicita. tím to má větší šanci.
Tady je to pořád o tom, že půlka dřeva v dražbě - a nejen v Deblicích - tam být nemá. A to co tam má být, se často ošéfuje po staru.
A taky to, že dobrý dřevo se fakt pěstuje, né vybírá z vagonu pilařiny.
A že dobrý dřevo se vždy prodá za dobrou cenu. Protože prostě není a nebude.
Ten rozdíl je v čechách nejviditelnější na verpánu - ten je tu fakt dobrej a je ho dost a poptávka veliká - ale do aukcí se zatím dostává pomálu.
No, jo, no, když Lčr zase zavádí příděly.....
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-02-17 12:08
Tohle potřebujete pro posouzení, co na dražbu dodat a pro koupi pak i rozpis každýho kusu.
Jinak to je ruleta.
https://www.sbs.sachsen.de/download/Submission_2023_Baumartenerloese_3_Jahre.pdf

Vidíte tady, že zimní dub se za dva roky prodává za dvojnásobek.
Modřín jde nahoru.
Borovici před dvěma rokama nikdo nechtěl, nabídka klesla a cena je letos taky skoro dvojnásobná.
Smrk stoupá jak vzteklej.
A až na habr a břízu to jsou všecko ceny přes 5 tisíc.

Dokonce je v Rakousku firma, která spekuluje na dříví bez příhozu - za cenu paliva - a je v tom docela úspěšná, koupí sice nic moc dřevo ale za pakatel.
Jak píšete - někdy je to lepší prodat napřímo.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě