logo Silvarium tisk

Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) se chce pokusit zvrátit rozhodnutí německých úřadů ohledně povolení stavby čtyř větrných elektráren u české hranice na Tachovsku, v blízkosti chráněné krajinné oblasti Český les. Podle Hladíka investor rozdělil větrný park na dva projekty po dvou větrnících, a německé úřady tak po něm nepožadovaly posudek vlivu stavby na životní prostředí. V případě tří větrníků v projektu by jej vypracovat musel. Podle Hladíka Němci zneužili svůj zákon. Informoval o tom dnes Český rozhlas. Mluvčí bavorského ministerstva životního prostředí Veronika Seitzová, ale uvedla, že do schvalovacího procesu byly zapojeny přeshraniční orgány a byly prověřeny a posouzeny vlivy na německé a české straně.

Se stavbou v blízkosti české hranice nesouhlasí dotčené obce na Tachovsku, které současně uvádějí, že německé úřady je o projektu neinformovaly. „S plány začal investor už před čtyřmi lety a dodnes nám nikdo projekt ani nepředstavil. My z toho nebudeme mít vůbec nic,“ uvedla neformální mluvčí starostů dotčených obcí a starostka Obory Dana Lesak.

Seitzová rozhlasu sdělila, že ve věci byly prověřeny a posouzeny vlivy na německé a české straně, a neexistují tedy žádné škodlivé dopady na životní prostředí, které by odporovaly veřejnoprávním předpisům. „Výsledek byl sdělen českým úřadům a obcím dopisem ze dne 19. srpna 2024,“ cituje ji Český rozhlas. Také spolumajitel investorské firmy Thomas Strauß Českému rozhlasu sdělil, že česká strana dostala informace.

Větrný park se podle rozhlasu přímo dotýká CHKO Český les, kde je podle jejího vedoucího Tomáše Peckera jakákoliv výstavba omezena územními plány. „My jsme svoje připomínky poslali v roce 2020 a teprve teď, po třech a půl letech, jsme dostali odpověď, která ale naše připomínky nevypořádala,“ řekl Peckert.

Hladík uvedl, že české úřady i on sám opakovaně žádal německou stranu o parametry projektu, celou dobu ale Němci podle něj požadavky „ignorují“. Česko podle něj proto zvažuje oficiální zařazení tohoto tématu na prosincové jednání takzvané Espoo úmluvy (úmluvy o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států), jejíž součástí jsou Česko i Německo. „Chceme, aby Bavoři vzali své rozhodnutí zpět a celý proces povolení větrného parku udělali znovu,“ dodal ministr.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě