Domorodé národy se budou prostřednictvím nového trvalého orgánu podílet na budoucím rozhodování OSN o ochraně přírody. Dohodli se na tom delegáti konference OSN o biodiverzitě COP16 v Kolumbii. Informovali o tom dnes v příspěvku na síti X.
Podle domorodých obyvatel a ochránců životního prostředí je tento poradní orgán považován za průlom v uznání role, kterou domorodé národy hrají v ochraně přírody na celém světě, včetně některých biologicky nejrozmanitějších oblastí planety. Poradní orgán domorodých a místních komunit má pomoci začlenit tradiční znalosti a postupy do úsilí o ochranu přírody, píše agentura Reuters.
Účastnické země rovněž přijaly opatření, které uznává úlohu lidí afrického původu v péči o přírodu. Podle hostitelské Kolumbie to umožní těmto komunitám snazší přístup ke zdrojům na financování jejich projektů v oblasti biologické rozmanitosti a účast na globálních diskusích o životním prostředí.
Téměř 200 zemí se sešlo v kolumbijském městě Cali, aby naplnily dohodu o globálním rámci pro biologickou rozmanitost z Kunmingu a Montrealu z roku 2022, jejímž cílem je zastavit rychlou devastaci přírody do roku 2030.
Pořadatelem příští konference OSN o klimatu v roce 2026 bude Arménie.
ČTK