logo Silvarium tisk

Co by se stalo, kdyby z lesů zmizeli ptáci? Takovou otázku si položil výzkumný tým vedený ekoložkou Kateřinou Sam z Biologického centra Akademie věd ČR a Jihočeské univerzity. Jejich rozsáhlá experimentální studie v pralesích na Papui-Nové Guineji, která sledovala fungování potravních sítí mezi hmyzem, ptáky a netopýry, přinesla znepokojivé odpovědi. Výsledky ukázaly, že dlouhodobý úbytek ptáků a netopýrů může mít vážné dopady na životní prostředí a fungování lesů. Tato zjištění jsou významná obzvlášť pro ty oblasti světa, kde dochází k masivní těžbě dřeva a tím i k velkému poklesu populací ptáků.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+10 # Starý 2023-09-13 08:21
A řeší tu někdo, že v polích již dlouho žádný hmyz-potažmo ptáci, nejsou a asi i dlouho nebudou. Na chemii by to hned chcíplo.
Ale oproti lesům se tu hojně plošně dotuje a podporuje.....
+8 # Rensa 2023-09-13 10:15
Kdysi kdesi na nějakém jednání k Národnímu lesnickému programu I. (snad) se MVDr. Bláha z Hnutí duha bezelstně přiznal, že lesy jako objekt zájmu si vybrali, protože proti zemědělské lobby necítili šanci uspět.
Holt lesákům lesy nepatří a i při sebevětším omezování hospodaření v nich stejně práci mít budou. Spíš ještě víc.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě