Města potřebují v zájmu čistého ovzduší nejen stromy, ale i keře. Nové studie ukazují, že sázení stromů není tak účinné jako sázení keřů.
Keře jsou mnohdy efektivnější než stromy v pohlcování znečišťujících látek v ovzduší ve velkých městech, jelikož se k nim emise dostanou dříve. S odkazem na studii publikovanou ve vědeckém časopisu Atmospheric Environment o tom informoval zpravodajský web BBC.
Stromy lépe pohlcují znečišťující látky na otevřených prostranstvích, ale keře umí podle vědců lépe pohltit emise z výfuků aut. Vědci netvrdí, že sázení stromů ve městech nemá své opodstatnění, naopak. Nicméně věří, že funkce keřů bývá často podceňována.
„Důležitá vlastnost keřů je, že se nacházejí ve výšce výfuků... Emise z aut velmi rychle pronikají do okolí a jejich koncentrace tak rychle klesá. Keře mohou proudy vzduchu zpomalit, jelikož tvoří i fyzickou bariéru, a mohou tak dříve zachytit znečišťující látky," řekl jeden z hlavních autorů studie Prashant Kumar z univerzity v Surrey.
Evropští a američtí vědci, kteří se na studii podíleli, se nyní snaží přijít na to, jaká výška keře je pro boj se znečištěním optimální a které rostliny jsou k tomu nejvhodnější.