logo Silvarium tisk

Otázkou biodiverzity se zabývají i vědci v Číně, tentokrát ale v nově vznikajících lesích. Jak píše americký server Christian Science Monitor, Čína investovala jen za poslední desetiletí do opětovného zalesňování neuvěřitelných 100 miliard dolarů. Výsledky vládního snažení jsou jasně vidět: zatímco v roce 2000 pokrývaly lesy 19 procent země, dnes už je to podle tamních úřadů 22 procent.

Říše středu tak už dokázala zalesnit 31,8 milionů hektarů půdy a ve svém úsilí stále pokračuje. Jak se ale ukazuje, kvantita s kvalitou nemusí být totožná. Vědci sice na jednu stranu chválí úspěch v boji proti povodním a písečným bouřím, zjistili ale, že nově vysazené lesy ohrožují tamní biodiverzitu a nesvědčí živočichům ani menším druhům rostlin.

Sü Ťien-čchu, profesor z Kchun-mingského botanického institutu, varoval už v roce 2011, že nové lesy nejsou tak zelené, jak se zdají. V časopise Nature napsal, že úřady dávají přednost rychle rostoucím druhům stromů, které nejsou původní, a tudíž na ně tamní flóra a fauna nejsou zvyklé.

Poslední výzkumy pak ukázaly, že v nových lesích výrazně ubylo včel i ptactva. „Říkáme jim zelené pouště," říká o tamním prostředí pozorovatel ptáků Wu Ťia-wej, který se na výzkumu podílel. Studie zjistila, že v novém prostředí jich žije o 17 až 61 procent méně než v původních lesích – záleží na konkrétní lokalitě. „Když už máme politickou vůli obnovovat čínské lesy, proč to neděláme pořádně?" zoufá si další z vědců.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě