logo Silvarium tisk

Cíle unijní Zelené dohody (Green Deal) je třeba rozložit v čase tak, aby měli zemědělci víc prostoru se připravit, řekl dnes ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) novinářům po schůzce s eurokomisařem pro životní prostředí Virginijusem Sinkevičiusem. V Praze spolu jednali také o podpoře chovu sladkovodních ryb a vyvážení snahy chránit kormorány a vlky se zájmy chovatelů, kterým tito ptáci a tyto šelmy způsobují škody, dodal.

Výborný uvedl, že tématem jednání se Sinkevičiusem byly neplánovaně zejména požadavky zemědělců, kteří dnes v Česku a dalších zemích střední Evropy protestují proti agrární politice Evropské unie. "Jejich hlasy jsou důležité pro pochopení aktuálních problémů v našem sektoru. Pokud jde o Zelenou dohodu, nechceme zpochybňovat její cíle, měli bychom se ale zaměřit na způsob jejich naplňování. Tím myslím dostatečný časový prostor pro přizpůsobení se změnám, flexibilní přístup pro jednotlivé členské státy, jenž bude reflektovat jejich úsilí, které již v minulosti na řešení jednotlivých výzev vynaložily,“ uvedl ministr podle tiskové zprávy ministerstva zemědělství.

S plněním cílů Zelené dohody podle Výborného souvisí také adekvátní kompenzace pro farmáře, kteří přecházejí na udržitelné zemědělské postupy. Před novináři ministr zmínil podporu zaměstnanosti na venkově úlevami na sociálním pojištění pro pracovníky v zemědělství.

Výborný a Sinkevičius se věnovali také monitoringu kvality půdy a lesů. "Co se týče monitoringu lesů, jsem rád, že jsme se shodli na tom, aby systém co nejvíce vycházel z existujících systémů pro tento monitoring na národní úrovni. V případě monitoringu půdy považuji za klíčové dokázat maximálně využít již existující data a informace. Neméně důležité je i využití dostupných veřejných finančních zdrojů, které nejsou neomezené,“ řekl ministr.

Bez regulace vlků podle Výborného řada chovatelů zvířat ukončí hospodaření a cenná území, která díky pastvě poskytují prostředí pro vzácné druhy rostlin a hmyzu, budou obhospodařovat běžným způsobem. „Domnívám se, že členské státy by měly mít možnost flexibilně rozhodovat o ochraně jednotlivých druhů s cílem zabezpečit biologickou rozmanitost," uvedl ministr podle tiskové zprávy. Před novináři řekl, že stejné je to s kormorány, kteří jsou chránění, ale způsobují škody chovatelům ryb." Řešení, jak se ukazuje, nemůže být jenom na úrovni národní, ale na úrovni celoevropské," řekl Výborný ke kormoránům.

S eurokomisařem Sinkevičiusem jednal Výborný také o podpoře chovu sladkovodních ryb. „Chceme podpořit české rybníkářství," řekl novinářům. Průměrná roční produkce ryb v rybnících v ČR se pohybuje kolem 20.000 tun s dominancí chovu kapra obecného a ryby z Česka míří podle ministra i na export do dalších evropských zemí.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Domníváte se, že lesnictví potřebuje nové přístupy založené na šlechtění lesních dřevin pro vyrovnání se se současnými problémy?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě