Sazenic pro obnovu českých lesů, které decimuje sucho a kůrovec, je dostatek. Problém je však v druhovém složení, protože lesní školky dlouhodobě produkovaly především smrky a borovice, po nichž byla největší poptávka. Sazenice listnáčů v potřebném množství nemají, řekl vedoucí školky Školního lesního podniku Krtiny Václav Hurt, jež patří Mendelově univerzitě v Brně. Situace s nedostatkem vhodných sazenic však některým školkám podle Hurta může paradoxně ekonomicky pomoci, i když některé menší už v minulých letech zkrachovaly.
Při nákupu sazenic v době dostatku hleděli zákazníci a dodnes hledí primárně na cenu. Nyní se přeorientovali na listnaté dřeviny a narážejí na nedostatek sazenic. Kvůli tomu je výběr omezený a jejich cena roste. V letošním roce jde o nárůst 1,50 až tři koruny za sazenici. Sazenice smrku stojí zhruba sedm korun, dražší třeba 15 až 18 korun. „Zalesnit hektar smrkem v letošním roce na základě ceníkových cen vyjde proti předchozímu roku dráž o 20 tisíc až 30 tisíc korun, listnatými stromy i o 50 tisíc. Záleží na konkrétních cenách a smlouvách," řekl Hurt.
Ekonomiku lesních školek řadu let negativně ovlivňují nejisté dodavátelskoodběratelské vztahy. „Dlouhodobě nastavené yztahy jsou výjimkou. Přitom vypěstovat kvalitní sazenice trvá až několik let, u jedle například čtyři až šest let Sběr osiva a produkce většiny školek se odvíjí od vývoje lesnického sektoru, klimatu a odhadu potřeb a reakce odběratelů na měnící se klima. Objednávky ale často přijdou na začátku ledna nebo až v únoru a na jaře se již expeduje," vysvětlil Hurt. Dykovy lesní školky ve Krtinách mají vtomto výhodu, protože 85 až 95 procent odebírá její zřizovatel.
Celý článek najdete v Zemědělci.