Po kůrovci mají státní Lesy ČR další hmyzí problém: chrousta. Na jižní Moravě právě miliony malých brouků kladou do půdy vajíčka, z nichž se vylíhnou ponravy, které okusují kořínky. Na tisících hektarech kvůli tomu hynou především mladé stromky.
Naposledy se chroust maďalový v okolí Bzence a Hodonína rojil a kladl vajíčka v roce 2015 a stromky pak hynuly asi na 6,5 tisíce hektarů. Po čtyřech letech dospěla další generace brouků a chroustí areál se rozrostl už na osm tisíc hektarů. Jedna samička je totiž schopna naklást více než padesát vajíček. „Ponravy nejčastěji likvidují mladé porosty do dvaceti let, vyvíjejí se ale i na kořenech starších stromů, které mohou po oslabení suchem také hynout," říká Martin Zavrtálek z odboru lesního hospodářství a ochrany přírody Lesů ČR. Od roku 2015 ponravy poškodily kořeny asi 40 procent uměle či přirozeně obnovených porostů v oblasti, jíž se říká Moravská Sahara. Ztráta je podle znaleckého posudku bezmála 21 milionů korun.
Řešením by mohl být chemický postřik. „Jiný způsob, jak chrousta na tak velkém území zastavit, neexistuje," tvrdí Lesy ČR, podle nichž by nepomohlo ani větší vysazování jiných druhů stromů. Postřik byl aplikován v letech 1999 a 2003, ale před čtyřmi lety už ho krajský úřad nepovolil. A letos o něj lesníci ani nepožádali. Nechali si vypracovat posudek, znalec však postřik kvůli ochraně přírody označil za rizikový. „A možnost získat potřebné výjimky ze zákona zhodnotil jako málo reálnou," vysvětlil Libor Strakoš, krajský ředitel Lesů ČR ve Zlíně.
Celý článek najdete v Týdnu.