logo Silvarium tisk

Nový majitel jednoho z domů v památkové zóně Buďánka v Praze 5 pokácel stromy. Hrozí mu proto vysoká pokuta, navíc tím rozzuřil tím místní obyvatele i městskou část. Událostí už se zabývají památkáři i Česká inspekce životního prostředí.

Několik ovocných stromů a jeden smrk poslal k zemi nový majitel jednoho z domů v bývalé dělnické osadě. Místní obyvatelé zuří, protože se dlouhodobě snaží o rozvoj a rekonstrukci celého areálu.

Osada včetně pozemku, na kterém se dům nachází, je součástí památkově chráněné zóny, a tak stromy majitel neměl právo bez povolení pokácet.

„Ověřila jsem si telefonicky u památkářů, že žádnou žádost o kácení nedostali. V památkové zóně je nutný souhlas památkové péče ke každému kácení stromů včetně ovocných, které nejsou v havarijním stavu. Tuto skutečnost majitel pozemku patrně ignoroval," říká předsedkyně výboru územního rozvoje Prahy 5 Zuzana Hamanová.

Událostí se už zabývají památkáři. „Nepovolené vykácení celé zahrady je nepatřičným zásahem do památkové zóny Buďánka a závažně ji poškodilo," uvedla mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Andrea Holasová.

NPÚ minulý týden podal podnět k zahájení správního řízení a věc postoupil magistrátnímu Odboru památkové péče a České inspekci životního prostředí. Obě instituce nyní záležitost prověřují.

Podle Martina Dvořáka z občanského sdružení Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka a okolí vykácel majitel stoletou zahradu. „Na pozemku stálo asi dvacet stromů, mezi nimi například stoleté šeříky. Stromy byly určené k ošetření, rozhodně ne ke kácení," říká.

Když si prý počínání majitele spolu s dalšími místními obyvateli všiml, přivolal policii, která se nyní situací také zabývá. MF DNES se majitele kontaktovat nepodařilo, místním obyvatelům se také vyhýbá. Obnova osady pokračuje

Dům, u kterého stromy rostly, se nachází vedle komunitního centra Koloniál, symbolu rozkvětu celé osady. Členové komunity ho totiž loni rekonstruovali a poté, co byl na podzim zkolaudován, ho začali využívat jako kavárnu i místo pro kulturní aktivity.

Koloniál je jednou z šesti budov, které se v osadě dochovaly, a vůbec první, která se dočkala rekonstrukce. Občanské sdružení získalo na obnovu osady grant více než tři miliony korun z česko-švýcarského Fondu partnerství ministerstva financí. Finančně se na obnově podílí radnice a pěti miliony korun přispěla banka ČSOB, která v Praze 5 sídlí.

Starosta Prahy 5 Pavel Richter se snaží přesvědčit další firmy, aby se na projektu podílely. „O zapojení do oživení Buďánek jednáme spolu s občany z místní komunity s více subjekty. Nejdále v jednání jsme se skupinou KKCG," prozradil Richter.

Ve hře jsou také peníze z grantu Evropské unie, které by sdružení použilo na rekonstrukci budovy sousedící s Koloniálem.

„Společně s organizací Člověk v tísni jsme požádali o grant z evropských fondů. Chceme rozšířit Koloniál, v létě ven postavit židle, stoly. Člověk v tísni by v budově pořádal svoje aktivity, jako jsou předškolní klub pro děti z vyloučených nebo ohrožených rodin či veřejné dílny," říká Dvořák.

Jako třetí se obnoví bývalý hostinec. Stejně jako zbytek budov byl zatím vyklizen a získal novou střechu. K čemu bude sloužit a jak bude vypadat, pomůže určit vítěz architektonické soutěže na řešení celé lokality, která bude vypsána v nejbližší době. Už teď se ale ví, že činnosti rozrůstající se komunity se budou týkat vzdělávání, kultury i ekologie.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě