logo Silvarium tisk

 Chov zubrů v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku obohatili dva býci přivezení z Milovic ve středních Čechách. Zvířata ve čtvrtek úspěšně vypustili v oboře Vojenských lesů a statků Mimoň v Židlově. Začala tím rozsáhlá výměna zvířat, jejímž cílem je genetické oživení dvou nejvýznamnějších chovů zubrů v Česku a založení nového chovného stáda na Lipně. Akce se týká čtyř krajů, uvedl dnes v tiskové zprávě ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

„Po dlouhodobých deštích je terén tak podmáčený, že technika zapadala do bahna a bylo velmi obtížné se ke zvířatům v těchto podmínkách dostat, i přes velmi náročné podmínky se nám podařilo odchytit dva plánované býky a samci ve věku dvou a tří let byli úspěšně vypuštěni v oboře," doplnil Dostál. Chov v Židlově patří podle něj k nejvýznamnějším v ČR. „Jsme velmi rádi, že jsme mohli s tamní oborou zvířata vyměnit," dodal. Z milovické rezervace odjeli podle něj už v minulosti zubři do rezervace u Rokycan, ale také do zahraničních rezervací ve Francii nebo Nizozemí.

Zubři jsou největší volně žijící přežvýkavci v Evropě, takřka tři metry dlouhé zvíře váží až tunu a na výšku může mít v kohoutku skoro dva metry. Ve volné přírodě byli vyhubeni asi před sto lety kvůli rozsáhlému kácení lesů. Poslední volně žijící jedinec byl zastřelen na Kavkaze v roce 1927. Ralsko bylo jedním z míst, kde kdysi žili, Vojenské lesy tam před 12 lety přivezly pětiletého býka, tři krávy a jednu jalovici z Bělověžského národního parku v Polsku. Šlo o součást mezinárodního programu usilujícího o návrat tohoto tvora do volné přírody v Evropě.

Součástí aktuálních přesunů zvířat je podle Dostála i založení chovu zubrů na Lipně v jižních Čechách. Právě tam odjedou dvě samice ze Židlova, které doplní další dvě zubří jalovice ze Zooparku Chomutov v Ústeckém kraji a samec z milovické rezervace. Tamní stádo zubrů je se 43 zvířaty největší v Česku. Na Lipně už mají od loňského jara stádo divokých koní, teď je doplní zubři. „Cílem je, aby nově vzniklý chov zubrů na Lipně byl geneticky co nejpestřejší," uvedl Dostál. Všechna v současnosti chovaná zvířata totiž pocházejí z pouhých 12 jedinců.


ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Pokládáte zřizování NP na Křivoklátsku za ideální způsob ochrany tamní přírody?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě