logo Silvarium tisk

Renomovaný český rostlinný biolog Jiří Friml dostal rakouskou Wittgensteinovu cenu, nejvýznamnější rakouské vědecké ocenění, letos poprvé s dotací 1,7 milionu eur (42,3 milionu korun). Informovala o tom dnes agentura APA.

Výzkumník působící na rakouském vědeckém a technologickém institutu ISTA v Klosterneuburgu převzal ocenění vědeckého fondu FWF dnes večer. „Jiří Friml je průkopníkem v oblasti rostlinné biologie, zvláště v otázce, jak působí hormon auxin jako nejdůležitější koordinační signál k usměrňování růstu a vývoje rostlin," zdůvodnila porota výběr letošního nositele ocenění. Porota dále uvedla, že oceňuje "jednoho z nejkreativnějších výzkumníků v této oblasti, v níž Rakousko hraje vůdčí roli". Toto bádání je přitom podle poroty „hnací silou globální rostlinné biologie".

Wittgensteinova cena, označovaná jako „rakouská Nobelova cena", má vynikajícím badatelům zajistit co nejvíce svobody při provozování badatelské činnosti, a umožnit tak stupňování jejich vědeckých výkonů. Ocenění, jehož dotace byla letos navýšena z 1,5 milionu eur na 1,7 milionu, financuje rakouské ministerstvo školství a uděluje FWF. Laureáty vybírá porota složená ze zahraničních vědců.

Oceněný chce s pomocí odměny mimo jiné podrobněji zkoumat podněty, které mohou vyvolat změny v obsahu hormonu auxinu v rostlinných buňkách. Kromě toho by chtěl se svým týmem zjistit více o roli tohoto mechanismu ve vývoji směrem ke stále složitějším rostlinám.

„Rostliny jsou mimozemšťané," řekl APA 50letý rodák z Uherského Hradiště. Zdůraznil, že rostlinná biologie se od té živočišné a lidské velmi liší, protože oba přístupy k vícebuněčnému životu se vyvíjely nezávisle na sobě. Ve světě vědy je ale pozornost rozdělena velmi nerovnoměrně, upozornil oceněný a poukázal na to, že mnoho zásadních objevů v pozorování buněk či genetice bylo učiněno právě na rostlinách.

Friml už v minulost obdržel řadu významných ocenění. Například v roce 2010 dostal prestižní Körberovu cenu určenou evropským vědcům, v roce 2014 mu české ministerstvo školství udělilo Cenu Františka Běhounka a dostal také několik grantů od Evropské rady pro výzkum. Jméno Jiřího Frimla se opakovaně objevilo na seznamu nejcitovanějších vědců společnosti Clarivate Analytics.


ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě