Téměř celou Českou republiku zasáhne ve čtvrtek večer a v noci na pátek silný vítr. Na hřebenech hor může v nárazech dosáhnout rychlosti až 130 km/h, tedy síly orkánu. Jinde hrozí maximálně vichřice s rychlostí větru až 110 km/h, uvádějí ve výstraze meteorologové. V Karlovarském kraji vítr vyvrátil několik stromů a poškodil střechy.
„V silném západním proudění bude postupovat přes Baltské moře hluboká tlaková níže a s ní spojená studená fronta přejde přes naše území k východu. Ve čtvrtek 23. února odpoledne a večer bude před studenou frontou od západu zesilovat jihozápadní vítr.
V noci na pátek (24. února) a v pátek dopoledne bude vítr postupně silný až velmi silný o rychlosti 9 až 14 m/s s nárazy 20 až 25 m/s (70 až 90 km/h), na frontě přechodně až 30 m/s (110 km/h), na horách v průměru 15 až 20 m/s s nárazy kolem 35 m/s (130 km/h)," stojí v aktuální výstraze Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Silný vítr ve čtvrtek večer potrápil Karlovarský kraj, kde hasiči zaznamenali asi dvacítku událostí. Kvůli padlým stromům zasahovali například v Habartově na Sokolovsku nebo na Mariánskolázeňsku, řekl ČTK mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.
„Silný vítr vyvrací stromy, poškozuje střechy, láme lampy veřejného osvětlení, posouvá kontejnery. Pádem stromu došlo i k poškození vozidla," doplnila policejní mluvčí Věra Hnátková.
Vítr také zkomplikoval řidičům z Karlovarského kraje cestu směrem na Plzeň. U Bezvěrova na hranici Karlovarského a Plzeňského kraje spadl na silnici strom a částečně omezil provoz. Hasiči také museli likvidovat spadlé stromy v ulici Svatopluka Čecha v centru Chebu.
Meteorologové od čtvrteční 18. hodiny varovali před silným větrem také obyvatele Prahy a Středočeského, Plzeňského, Jihočeského, Libereckého a Ústeckého kraje. Od 22. hodiny pak varování platí také v Pardubickém, Královéhradeckém, Moravskoslezském a Olomouckém kraji a Kraji Vysočina. Výstraha s nižším stupněm nebezpečí platí i pro Jihomoravský a Zlínský kraj.
„Na jižní a střední Moravě bude vítr slabší s nárazy 20 až 25 m/s, na horách kolem 30 m/s. Během pátečního dne se bude vítr měnit na západní až severozápadní a od západu bude postupně slábnout," dodal ČHMÚ.
Lidem odborníci radí, aby před příchodem větru zajistili okna, dveře, odstranili či upevnili volně uložené předměty (květináče, plechy apod.) či zabezpečili skleníky, stavební jeřáby a tak dále. Lidé by se rovněž neměli zdržovat v okolí starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny, a nechodit do lesa. Povodně meteorologové už nečekají
Současně s varováním před silným větrem platí také povodňová pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí pro Královéhradecký a Liberecký kraj a Děčínsko v Ústeckém kraji. Povodňová bdělost platí ve Středočeském, Jihočeském, Pardubickém, Zlínském, Olomouckém kraji a v Kraji Vysočina. Výraznější vzestup toků však meteorologové už nepředpokládají.
„V noci na pátek přejde přes naše území od západu studená fronta, za kterou se ochladí, dešťové srážky přejdou ve sněžení a tání sněhu se zastaví. Hladiny horních částí toků začnou během čtvrtečního dne postupně klesat," uvedli ve výstraze. Střední a dolní části toků budou dle jejich předpokladů vlivem dotoku stoupat a postupně kulminovat s možností překročení 2. stupně povodňové aktivity, a to zejména ve středních částech toků odvodňujících pohoří na severu Čech.
„Na několika tocích, zejména na Moravě, jsou hladiny i nadále ovlivňovány ledovými jevy v korytech, v jejichž v důsledku může být na některých tocích dosažen 1. a 2. SPA," dodali experti. Třetího stupně povodňové aktivity ve čtvrtek dosáhl horní tok Labe v profilu Vetřev. Druhého stupně dosáhly Ploučnice, Mandava, Metuje a střední tok Jizery.