Snažit se zadržet vodu v krajině je sice žádoucí, ale samo o sobě to proti suchu nepomůže. V Interview ČT24 to řekl Petr Horáček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd, podle kterého je klíčová role vegetace, především stromů. Ke zvýšení srážek je totiž nutný vyšší výpar, přičemž hodně vody dokážou vypařit právě ony.
V Česku je sucho – ba přímo extrémní sucho. Občas sice nastane zlepšení, když více zaprší, ale deštivá období zatím nebyla tak dlouhá, aby dokázala situaci skutečně zvrátit. Zásadní změnu přitom vědci neočekávají. Podle Petra Horáčka nelze zlepšení očekávat i proto, jak vypadá česká krajina.
„To, co trápí celou českou krajinu, je postupné vysychání v důsledku nejen zvyšování teploty vzduchu, ale zejména snižování jeho vlhkosti. Výhled je takový, že stav lze zvrátit v okamžiku, kdy začneme bojovat o záchranu každého jednoho stromu v krajině a budeme usilovat o to, abychom nejen vodu v krajině udrželi, ale současně abychom vodu vraceli zpátky do vzduchu tím, že budeme podporovat takovou vegetaci, která má velký výpar," upozornil.
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Ale obyčejnému člověku, tak toho zpoplatnit a an-blok stanovit odvody za každý prd, včetně úplného zákazu na "1" orné, i kdyby šlo o pozemek uprostřed klasické vesnice.
Na normální lid musí být bič...!
A logika, tu nehledejme, prezentujme pár lidí, kteří zasadí pár stromů a pak popel a nic. Lesáky, kteří mají povinnost "zajistit kultury" a to ne pár stromů, ale tisíce stromů, na ty se vyse..me.
"Ať vzkvétá politika a absolutismus naší společnosti a hlavně naši milí a osvícení politici !!"