logo Silvarium tisk

Už roky je Česko největším exportérem surového dřeva v Evropské unii. Vloni ale z českých lesů vyvezly kamiony nejméně kmenů od roku 2018. Důvodem bylo zejména snížení těžby, která vrcholila v době kulminace kůrovcové kalamity v letech 2019 až 2021. Podle lidí z oboru se však objevují i první známky vyšší tuzemské poptávky po dřevě.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2023-04-02 12:31
A jak jsou na tom naši chlapci v SSSR ?

https://www.lesprom.com/ru/news/

29.3.2023
" Situace v komplexu dřevařského průmyslu na území Chabarovska po zavedení zákazu vývozu kulatiny byla projednávána v regionálním parlamentu,
Během vládní hodiny podal zprávu krajský ministr lesnictví a zpracování dřeva Maxim Gulko. Uvedl, že v kraji působí 300 podniků dřevařského komplexu (LPK), které zaměstnávají více než 15 tisíc lidí. 120 podniků má dřevozpracující kapacity, což umožňuje zpracovat až 8 milionů m3 dřeva ročně. Do této oblasti bylo investováno více než 50 miliard rublů, byla postavena čtyři velká dřevozpracující centra a bylo vytvořeno více než 3000 nových pracovních míst.
Charakteristickým rysem regionálního dřevařského průmyslu je přitom 95% exportní orientace. V souvislosti se změnami globálních trhů dochází k trvalému sestupnému trendu cen řeziva, dýhy i objemů jejich dodávek. Průměrné roční využití zpracovatelských kapacit bylo pouze 43 %. V roce 2022 ukončilo těžbu dřeva 12 nájemců lesních pozemků. "

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě