logo Silvarium tisk
Název: Česko bude mít další prales
Zdroj: Právo
Datum: 29.01.2007
Autor: Aleš Fuksa
Rubrika: Zpravodajství

Plocha národní přírodní rezervace Javorina se tak rozšíří o více než třetinu

O rozšíření národní přírodní rezervace a plochy pralesa Javoriny se snaží ochránci přírody v Bílých Karpatech.
 Po dvou letech příprav nyní pracovníci chráněné krajinné oblasti předložili návrh ministerstvu životního prostředí na zvýšení přibližně stohektarové plochy o dalších více než šedesát hektarů.
 "Jedná se o unikátní původní bukový prales s velkým zastoupením javoru klenu. Není to však klasický prales, ale spíše les s přirozenou druhovou skladbou, který bychom rádi zařadili do režimu bezzásahového porostu," vysvětlil vedoucí Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty Jiří Němec. Pokud podle něj budou veškeré snahy vyslyšeny, dočká se národní přírodní rezervace rozšíření již v polovině roku.
 V případě Javoriny jde o velmi cennou lokalitu nejen z pohledu původní obnovy lesa bez zásahu člověka, ale i dalšího života v něm. Vyskytuje se zde řada vzácných bezobratlých živočichů, například měkkýši, chrostíci a různé druhy pavouků. Z ptactva stojí za zmínku výskyt kosa horského a strakapouda bělohřbetého. "Navíc množství vzácných živočichů je zde vázáno na tlející dřevo," sdělil ochranář.
 Kromě buku a javoru je v pralese zastoupena řada dalších dřevin, například lípa, jilm, dub, třešeň ptačí či jasan. Stáří stromů se pohybuje od těch úplně nejmladších semenáčků po více než sto sedmdesát let staré porosty. "Tento les je zajímavý i vytvářením rozličných tvarů rostoucích stromů. Procházet se jím znamená vracet se o několik staletí zpět. Dýchne na vás nádherná atmosféra okořeněná vůní tlejícího dřeva. Stromy zde po desetiletí vyrůstají i umírají," poznamenal Němec.
 Až se Javorina dočká rozšíření, upraví se režim především pro návštěvníky pralesa. Ti se budou moci v porostu procházet pouze po vyznačených stezkách.

Foto popis: V národní přírodní rezervaci Javorina jsou stromy ponechány svému osudu.
Foto Autor - Foto CHKO Bílé Karpaty

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě